Bergamot Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 17 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bergamut Yağı Faydaları ve Kullanımı
  Bergamut Yağı: Sedefotugiller familyasından olup limon ve portakal arasında yabani bir turunçgil meyvasıdır. Bu meyvanın taze kabuklarından sıkma yöntemi ile elde edilen hoş kokulu uçucu yağa bergamut esansı denir. Limon ve portakal yağının yerine kullanıldığı gibi güzel koku veren bir esans olarak da kullanılabilir.

  Bergamut Yağının Faydaları: Akne ve yağlı ciltlerin tedavisinde kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. Sıkılaştırıcı, canlandırıcı ve antiseptik özelliktedir. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak kullanılır. Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir.
   


 2. elif Moderator

  Begamot Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.
   
 3. sevtapadana New Member

  bergamotun kokusuna bayılırım zaten. bergamot yağı cilt çatlaklarına iyi geliyor mu acaba? bir bilginiz varsa bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. bergamotlu çayda stresimi alıyordu ama bir de bergamot yağını deniyeyim :)
   

Sayfayı Paylaş