Berat Kandili Oruç Niyeti

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Berat kandilinde tutulan oruca nasıl niyet edilir?

  Tüm Kandil günlerinde oruç tutmanın fazileti çok büyüktür Beraat kandilinin gündüzünde oruç tutmak sünnettir. Kandil gecesinden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak faziletlidir. Kısacası kandil gecesinin sabahı ve ertesi günün sabah olarak daha anlaşılır şekilde ifade edebiliriz.

  Berat Kandili'nde oruç tutmak için özel bir niyet yoktur. Ramazan ayında oruç tutarken edilen niyetin aynısı edilmelidir. Yani "Niyet ettim Allah Rızası için oruç tutmaya" diyerek niyet edebilirsiniz.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz." buyurmuştur.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu: "Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim." [Nesaî]

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Ameller, bu ayda âlemlerin Rabb'ı yüce Allah'a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah'a arzedilmesini isterim" buyuruyor.

  "Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)
   


Sayfayı Paylaş