Benzinli Arabayı Elektrikliye Çevirme

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Benzinli ve dizel araba elektrikli arabaya nasıl çevrilir
  Benzinli ve dizel aracı elektrikli araca dönüştürme


  Ostim'de Elektrikli Araç Dönüşümü
  Başkentte bir firma, elektrikli araç dönüşüm projesi kapsamında içten yanmalı motorlu otomobili elektrikli araca dönüştürdüğünü duyurdu.

  Ostim'de faaliyet gösteren Mekatron Firması, 2010 yılında aldıkları KOSGEB Ar-Ge desteğiyle başlattıkları İçten Yanmalı Motorlu Araçların Elektrikliye Dönüştürülmesi Projesinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Satın aldıkları taksi olarak çalışan ikinci el otomobili elektrikli araca dönüştürdüğünü savunan firma, aracın test sürüşlerine başlandığını bildirdi.

  Mekatron Firması yetkilisi Özer Arslan, projenin detaylarını AA muhabirine anlatırken, elektrikli araçların sıfırdan üretilebileceği gibi trafikteki mevcut araçların da elektrikli araca dönüştürülebileceğini ifade etti.

  Arslan, "Biz de bu fikirle önce ikinci el bir taksi satın aldık. Araçtaki içten yanmalı motoru, bujiyi, enjektörü, yağ pompasını şanzımanı, difransiyeli, balatayı, debriyajı, radyatörü, antifrizi, yakıt deposunu, şarj dinamosunu, egzozu ve yakıt filtresini araçtan söktük. Yani motorun ön kısmındaki aksamları çıkardık. 3 ortak daha sonra aracın yazılımlarını ve gerekli bütün metal aksamları yaptık. Biz büyük bir fabrikada değil küçük bir işletmede bunu başardık. Şimdi aracımızın test sürüşlerini yapıyoruz. Hedefimiz 2012'in Haziran ayında seri üretime geçebilmek. Şimdiden 38 talep aldık" diye konuştu.

  Ayrıca İzmir’de başka bir firma
  2 yıllık AR-GE çalışması sonucu benzinli ve dizel araçları elektrikli araçlara dönüştürmeyi başardı. Dönüşüm için ilk adım, aracın motor, yakıt deposu gibi sistemlerinin araçtan çıkarılması oluşuyor. Daha sonra akü sistemi şase arasına yerleştiriliyor.

  Sistemle ilgili bilgi veren Firma Genel Müdürü Can Baki, "Akülerin bir bölümünü ön tarafa koyuyoruz. Bu kutunun altında elektrikli motor var. Ağırlığı 90-95 kilogram aracın orjinal motoru 250 kilogram olduğu için dengeyi sağlamak gerekiyor" dedi.

  Elektrik dönüşümü yapılmış araçlar, şimdilik şehir içi trafiği için uygun.

  Baki, "En çok çevre kirliliğini yaratan şehiriçi trafiğidir. Şehir içindeki araçların durması kalkması emisyon açısından gürültü açısından. Bu akülerle günde 100 ila 200 kilometre arasında menzil yapabilirsiniz. 14 liralık mazot yakıyorsa 1 liralık elektrik harcıyor" diye konuştu.

  Elektrikli araçta, benzin göstergesinin yerini de aynı cep telefonlarında da olduğu gibi batarya göstergesi alıyor.
   


Sayfayı Paylaş