Belek Tarihi

Konusu 'Antalya' forumundadır ve GamZe tarafından 5 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Turizm'in değişen yüzü sloganıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden belek son yıllarda Türk ve dünya turizminin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Uzun sahil şeridi eşsiz doğa örtüsü kendine özgü fıstık ve cam ormanlarıyla burada yaşayan kuş ve bitki çeşitleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

  1980'li yıllarda minik bir sahil köyüyken keşfedilen Belek kısa süre içerisinde turizm yatırımcılarının dikkatini çekmiş ve bir süre sonra turizmin gözbebeği haline gelmiştir.

  Geniş çam ormanları ve benzersiz ekolojik yaşamıyla kısa sürede Dünya turizminde söz sahibi olan Belek Akdeniz'in en güzel köşelerinden biri olan Antalya iline bağlıdır.

  Şehir merkezine ve çevredeki turistik gezi alanlarına yakın olan Belek yurt dışından gelen turistlerin ilgi odağıdır. Uçakla Avrupa'dan yaklaşık üç buçuk saatte ulaşılabilen Belek Turizm Merkezi Moskova'ya ise iki buçuk saat'lik bir mesafededir. Uluslararası Antalya havaalanına 20 km uzaklıkta olması yurt dışından gelen turistlerin kısa zamanda otellerine ulaştırılması ve tatillerine sorunsuz başlamaları açısından da büyük önem taşımaktadır.

  Yılın her mevsimi turizmi yaşayan Belek turizmin birden fazla dalına hizmet vermesiyle de ünlüdür. Yaz ve bahar aylarında eşsiz doğa örtüsüyle bütünleşmiş olan birinci sınıf golf sahaları, mavi bayraklı sahilleri ve çevresindeki tarihi eserleri ile turizme hizmet veren Belek kış aylarında ise otellerin bünyesinde bulunan geniş konferans salonları ile konferans turizmine hizmet vermektedir. Kısa bir süre içerisinde gelişen golf sahaları ile Belek Dünya golf turizminde tartışılmaz bir konuma ulaşmıştır. Yapay olmayan doğası ve golf sahaları ile aynı anda 2'den fazla sahada golf oynamak mümkündür. Yüzlerce hayvan türünün yasadığı Belek ormanları, Dünyada sadece beldede bulunan Tyto Alba Baykuşuna ev sahipliği yapmaktadır.

  Ayrıca yılın 12 ayı içinde Belek ormanlarında 109 farklı kuş türünün izlenmesi 574 farklı bitki türünün bulunması ve rengarenk Belek ve çevresine özgü çiçekleri, ağaçlarıyla ekolojik turizmde Belek adının ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı Belek her yıl yüzlerce doğa hayranını misafir etmektedir.turkeyarena.com Belek ayrıca Akdeniz'in simgelerinden olan caretta caretta kaplumbağaları da yumurtalarını bırakmak için seçtikleri ender sahillerden biridir. Her yıl yumurtlama döneminde Belek'in mavi bayraklı sahillerine gelen caretta caretta'lar güvenli bir şekilde yumurtalarını bıraktıktan sonra tekrar Akdeniz'in tuzlu sularına dönmektedir.

  Belek Turizm Merkezi tüm dünyaca bilinen tarihi eserlere yakınlığıyla da ayrı bir öneme sahiptir. Aspendos ve Perge antik kentleri Belek Turizm Merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta. Yine doğa turizmine hizmet veren Kurşunlu milli parkı da Belek Turizm Merkezine yaklaşık 20 km mesafededir.
  Günlük turlarla Manavgat çayı, Alanya ve Antalya'nın diğer turizm alanlarına ulaşım çok kolaydır. Belek Turizm Merkezine 35 km olan Köprülü çayı ise rafting tutkunları için ideal bir parkur oluşturmaktadır.

  5 yıldızlı otelleri ve 1.sınıf tatil köyleri bulunan Belek'te yılın 12 ayı açık olan turistik işletmeler dünya turizmine hizmet vermektedir. Yılın 12 ayı birden fazla turizm türünü canlı bir şekilde yaşayan Belek Turizm Merkezi her yıl on binlerce turistin tatilini huzur içinde geçirmelerini sağlamaktadır. Doğa, deniz, mavi bayraklı sahil şeridi, 1.Sınıf turistik tesisleriyle Belek tatiliniz için eşsiz bir fırsattır. Turizmin değişen yüzünü görmek için geç kalmayın.
   


Sayfayı Paylaş