Bel Soğukluğu Nasıl Geçer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 28 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bel Soğukluğu Nasıl Giderilir

  Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra kültürler tekrarlanarak enfeksiyonun geçtiği teyid edilmelidir.

  Tedavide hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan tablet şeklindeki antibiyotikler veya iğne şeklindeki antibiyotikler ve genellikle birden fazla ilaç kullanılır. Eş tedavisi de yapılır.

  Hastalığın ağır olduğu durumlarda hastaneye yatırılarak yapılan tedavi önemlidir.

  Tedavide temel amaç hastalığın vücutta yayılmasını ve en az bunun kadar önemli genital sistemde hasar bırakmasını önlemektir..

  Erken başlanan tedavi tüplerin tıkanmasını önlemede oldukça etkilidir.

  Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir.

  Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Seftriaxon, üçüncü jenerasyon sefalosporin grubu bir antibiotiktir.

  Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taraması yapılmalıdır.

  Bel soğukluğu mikrobu barındıran kişilerde çoğu zaman Chlamydia mikrobu da bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş