Bel Fıtığı Patlaması Tehlikelimi, Riskleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bel Fıtığı Patlaması Tehlikelimidir

  Bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan sert tabakanın yırtılmasına bel fıtığı patlaması denir. Tabakanın yırtılması sonucu diskin içindeki yumuşak madde dışarıya çıkarak, omurilik ya da sinir köklerine baskı yapar ve bundan dolayı ağrıya sebep olur. Ağrı belle birlikte bacaklara da yayılabilmektedir. Oluşan ağrının etkisiyle bağırsak ve mesane sorunları yaşanabilmektedir. Bu durum gerçekleştiği zaman uyku ile dinlenme iyileşmeyi hızlandıracak bir zaman olacaktır.

  Bel fıtığı patlamasının belirtilerinden en önemlisi bel ve bacak bölgesinde (belden bacağa vuracak şekilde) hissettiği ağrılardır. Bunun yanı sıra, bacak bölgesinde uyuşma ve güç kaybı hissi, hareket yeteneğinin kısıtlanması sonucunda hareket etmekte veya yürümekte zorlanma gibi belirtiler de görülebilmektedir. Cinsel fonksiyonlarda bozulma, idrarını tutamama, büyük abdest esnasında zorlanma ile bacaklarda felç durumunun oluşması ise, bel fıtığı patlamasının ilerlemesi durumunda görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

  Tedavi için ilk olarak ilaç tedavisi ve hastanın alması gereken önlemler uygulanır. Sert yatakta uyumak ve fizik tedavi uygulaması bunların başında yer almaktadır. İlaç tedavisinde ise kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahip ilaçlar kullanılır. Bu şekilde şayet bir düzelme kaydedilmezse ameliyata karar verilir. Hastalığın ilerlemiş olması durumunda ise, hastanın zaman geçirilmeden ameliyat edilmesi gerekecektir. Ameliyat sonucunda % 90 oranında başarı sağlanmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş