Bekir Baykal Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 21 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Prof. Dr. Bekir Sıtkı Baykal

  Daha çok yazarlığıyla tanınan Bekir Sıtkı Baykal, aynı zamanda Tarih profesörü, dekan ve rektörlük yapmıştır. 1908 yılında Rize'de doğdu. Berlin ve Freiburg Üniversitelerinin edebiyat fakültelerini bitirdi.

  1935 yılında Türkiye'ye döndü ve o sırada Ankara Üniversitesi'nin çekirdeği sayılan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde akademik çalışmalara başladı. 1978 yılında emekli oluncaya kadar burada görev yaptı.

  İlmî çalışmalarına Almanya'da, mezuniyet tezi olarak aldığı Bağdat demiryolu konusunu incelemekle başladı. Bu arada Fransızca ve İngilizce de öğrendi. Türkiye'ye dönüp üniversiteye girince bilhassa I. Meşrutiyet dönemi üzerinde durdu. Yaptığı bir dizi metin neşri ve kaleme aldığı makalelerden başka bazı önemli tarih araştırmalarını ve fikir eserlerini Türkçe'ye kazandırdı.

  1950-1951 öğretim yılında fakülteye dekan oldu. 1960 yılı sonunda çatışmalarına başlayan Temsilciler Meclisi'ne üniversite kontenjanından üye seçildi. 1943'de Türk Tarih Kurumu üyesi oldu; 1983'te bu kurumun yeniden düzenlenmesinden sonra da üyeliği devam etti. 1987'de Ankara'da vefat etti.

  Yılların birikimini Yeni Zamanlarda Avrupa Tarihi adlı kitabında topladı. Üyesi bulunduğu Türk Tarih Kurumu'nun Belleten adlı dergisinde sahasıyla ilgili çeşitli makaleleri yayımlandı. Ayrıca Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin aynı adla çıkan dergisinde ve Tarih Araştırmaları Dergisi'nûe makaleler kaleme aldı. Bu arada Ankara Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde yıllarca inkılâp tarihi dersleri verdi. Baykal'in Türk Dil Kurumu yayınları arasında çıkan Tarih Terimleri Sözlüğü adlı bir eseri de vardır.
   


Sayfayı Paylaş