Bebeğin Suyu Fazla Olan Varmı, Olanlar

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bebeğin Suyu Fazla Olması Normal mi

  Polihidramnios rahim içinde bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının normalden fazla olmasıdır. Suyun çok fazla olduğu durumlarda anne karında daha fazla büyüme ve gerginlik olur, hatta bu nedenle anne nefes almakta zorlanabilir, karnında rahatsızlık hisseder. Normalde amniyotik sıvı volümü 16. haftada 200 ml, 28. haftada 1000 ml, 36. haftada 900 ml ve 40. haftada 800 ml civarındadır.

  Nedenleri Nelerdir
  – Annede şeker hastalığı (diyabet) olması
  – Fetüsün yutmasını engelleyen anomaliler
  – Sindirim sistemi anomalileri, özofagus atrezisi (yemek borusunun oluşmaması)
  – Merkezi sinir sistemi anomalileri, anensefali,
  – Solunum yolu anomalileri
  – Diyafragma hernisi (Özofagusa bası yapabilir)
  – Doğumsal kalp hastalıkları
  – Fetüste hidrops fetalis varlığı (İmmun veya non-immun)
  – Rh immunizasyonu (kan uyuşmazlığı)
  – Fetusa ait enfeksiyonlar (konjenital enfeksiyonlar)
  – İkiz gebelik (ikizden ikize transfüzyon sendromu)
  – Kromozomal anomaliler
  – İskelet anomalileri
  – Myotonik distrofi v.b doğumsal kas hastalıkları
  – Yüksek çıkımlı kardiyak yetmezlik
  – Fetal anemi
  – Sakrokoksigeal teratom

  Bazen polihidramnios olmasına rağmen bebekte ya da annede bir anormallik saptanamaz, buna idiopatik polihidramnios denir. Polihidramnios vakalarının %60-70’i idiopatiktir yani herhangi bir sebep bulunamaz, ancak %30-40’ında bir sebep bulunabilir.

  Polihidramniyos saptanan bir gebelikte ilk adım dikkatli bir ultrasonografik anomali taramasıdır. Fetusta göğüs içerisinde ya da karın içerisindeki organlarda bir anomali, beyin anomalisi varlığı araştırılmalıdır. İkinci adım anneye ait nedenlerin araştırılmasıdır. turkeyarena Annede diyabet varlığını araştırmak için kan şekeri takibi yapılır.

  Riskler
  Polihidramniyos varlığında potansiyel risk aşırı gerilime bağlı erken doğum ağrıları, su kesesinin açılmasıdır. Su aniden boşalırsa kordon sarması ya da plesenta ayrılması (dekolman) olabilir. Polihidramnios erken doğuma sebep olabilir. Polihdramniosta bebek ölüm riski (perinatal mortalite oranı) %10 ile %30 arasında değişmektedir. Ayrıca polihidramnios durumunda bebekte makat duruş gibi bebeğin ters olmasına bağlı nedenlerle sezaryen olma riski de artmıştır.

  Tedavi:

  Çok sık uygulanmasa da bazı durumlarda fazla sıvı enjektör ile çekilerek (amniyodrenaj) azaltılmaya çalışılabilir. İndometazin denilen ilaç ile amniyon sıvısı miktarı azalabilir fakat bu ilaç 32 haftadan sonra kullanılması sakıncalıdır, 32 haftadan büyük fetuslarda duktus venozusun erken kapanmasına sebep olabilir.

  Amniyodrenaj Nedir
  Amniyodrenaj işlemi bir enjektör yardımıyla anne karnından amnioyon sıvısının bir kısmının çekilerek alınmasıdır. Amniyosentez işlemine benzer ancak amniyodrenaj işleminde daha fazla sıvı alınır. amniyodrenaj işlemi bazı riskler taşır: yaklaşık binde 2-3 oranında gebeliğin kaybına (bebeğin ölmesine) neden olabilir, doğumun başlamasına neden olabilir, koryoamniyonit (rahimdeki zarların iltihabı), erken membran rüptürü (su gelmesi), dekolman plasenta gibi risklere neden olabilir… Polihidramnios vakalarında seri olarak çok kere amniyodrenaj yapılabilir. Her polihidramnios hastasında uygulanan bir işlem değildir.
   


Sayfayı Paylaş