Bayramda kırmızı ete dikkat

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  kırmızı et nasıl tüketilmeli
  kırmızı et pişirme yöntemi
  kırmızı etin saklanması

  Bayramda kırmızı et'e dikkat...
  Kurban Bayramı nedeniyle artacak olan et tüketimini engellemek elbetteki mümkün değil. Ancak et tüketimi ile birlikte sebze tüketimi de arttırılabilir.

  Pişirme ve saklama koşullarıda önemli
  Etlerin pişirme ve saklama koşulları protein, vitamin ve mineral kayıplarının oluşmasında önemli etkendir. Etlerin yağda kavrulması ve kızartılması besin öğesi kayıplarını arttırmaktadır. Etlerin ızgara, buğulama ve haşlama olarak pişirilmesi hem besin öğesi kayıplarını azaltacak hem de toplam enerji miktarının artmasını engelleyecektir.

  Et, tavuk, balık çabuk bozulan besinler grubundadır. Bu yüzden etlerin saklama koşulları hem besin öğesi kayıplarının engellenmesinde, hem de mikroorganizmaların çoğalmasının engellenmesinde etkendir.
  Kurban Bayramı’nda etlerin birçoğu hemen tüketilememekte. Bu nedenle, hemen tüketilmeyen etler iyi saklama koşullarında muhafaza edilmelidir. Etler 0-2 santigrat derecede 3-5 gün saklanabilirler. Etlerin dondurulması tercih ediliyorsa -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilirler. Dondurulan etler buzdolabının alt kısmında veya akan soğuk su altında çözdürülmelidirler.

  Sebzeyi unutmayın
  Kurban Bayramı nedeniyle artacak olan et tüketimini engellemek elbetteki mümkün değildir.Ancak et tüketimi ile birlikte sebze tüketimi de arttırılabilir. Kaldı ki, bu lifli besinlerin beraberinde C vitamini açısından zengin meyva suyu tüketiminin arttırılması etin vücudumuda daha yararlı olarak kullanılmasına olanak sağlar. Tükettiğimiz ekmeğin kepekli ekmek olması da barsak hareketlerini arttırarak etin vücuda yararlı bileşenlerinin emilimini arttıracaktır.

  Dikkat!
  Kurbanlık hayvanın iç organlarındaki(sakatat) kolesterol ve yağ miktarı yüksek olduğundan bunların tüketilmesi önerilmemektedir.
  Etlerin çok yağlı kısımları tüketilmemeli, hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır.
  Etlerin besin öğesi kayıplarını arttıran kavurma ve kızartma yöntemleri yerine, etlerin buğulma, haşlama, ızgara olarak tüketilmeleri daha uygundur.
  Etlerde besin öğesi kayıplarının oluşmasını engellemek amacı ile uygun saklama koşullarında saklanmalıdır.

  kırmızı etin pişirilmesi,kırmızı etin tüketilmesi,kırmızı etin saklanması
   


Sayfayı Paylaş