Bayat Ekmekleri Değerlendirmek için 30 Öneri

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Bayat Ekmekleri Değerlendirmek için 30 Öneri
  bayat ekmekleri değerlendirme yolları
  bayat ekmekleri değerlendirmek
  bayat ekmekleri değerlendirme
  bayat ekmekle yapılan tarifler
  bayat ekmekle ne yapılır

  Bayat Ekmekleri Değerlendirmek için Öneriler
  Ekmek kavurması

  Bayat ekmek lokmalar halinde doğranır. Tencerede kızartılmış yağ ile kavrulur. Ekmekler kavrulurken, 1 çay bardağı soğuk su, üzerine serpilir. İyice karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp 5 dakika pişirilir.

  Tirit
  Bayat ekmek dilimleri bir kaba yerleştirilir. Kıyılmış soğan tuz ile öldürülüp ekmek dilimleri üzerine döşenir. Sonra üzerine haşlanmış kemikli etin suyu bolca dökülür. Dileyen, kıyılı maydanoz veya sumak serpebilir.

  Ekmek oğması
  Bayat ekmeklerin içi istenirse, kabuğu ile birlikte ufalanır; bir kapta eritilen tereyağına dökülerek kavrulur. Sonra üzerine bir yumurta kırılıp ekmek ufakları ile alt üst edilir. Ardından 1 bardak süt dökülüp yeniden karıştırılır. Çok hafif ateşte süt çekilinceye kadar bekletilir. Süt çekilince ateşten alınır; üzerine bir bez konularak demlendirilir. Ilınınca yenilir.

  Papara
  Bayat ekmekler, çukur bir kaba kuşbaşı doğranır. Halka halka doğranmış soğan, tereyağı veya zeytinyağında kavrulur. Ardından tuz ve su eklenip kaynatılır. Üzerine tulum peyniri dökülür. Bir süre ılımaya bırakıldıktan sonra çukur kaptaki ekmeklerin üzerine dökülür.
   


Sayfayı Paylaş