Batum Antlaşması

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Batum Antlaşması
  Batum Antlaşması 4 Haziran 1918'de Osmanlı Devleti ile Kasım 1917'deki Bolşevik ihtilalinden sonra Kafkasya'da kurulan devletlerle, yani Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti, Gürcistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Milli Şurası arasında imzalanmıştır. 14 maddeden oluşan bu anlaşma, Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti'nin imzaladığı ilk uluslararası sözleşmedir.

  Gürcistan, 1917 yılında Çarlık Rusya’nın yıkılmasından sonra kurulmuştu. Gümrü Antlaşmasfndan sonra Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilince yeni Türk Devleti Gürcistan ile sınır komşusu oldu. Gürcistan, Türk birliklerinin Mondros Ateşkes Anlaşmasının hükümleri gereğince Kafkasya’dan çekilmesi üzerine Ardahan, Artvin ve Batum’u ele geçirmişti.

  Gürcistan, TBMM kuvvetlerinin Ermeniler karşısında başarılı olması üzerine Batum Antlaşması’nı imzalayarak Ardahan, Artvin ve Batum’u Türk Devleti’ne teslim etti. Ancak bu antlaşma Sovyetler Birliği’nin Gürcistan’ı işgal etmesi üzerine uygulanamadı. 16 Mart 1921′de imzalanan Moskova Antlaşması ile Batum Gürcistan’a bırakıldı.
   


 2. SeçiL Well-Known Member

  teşekkürler çok sağolunnnnnnn
   

Sayfayı Paylaş