Batarya Nedir, Batarya Hakkında Bilgi

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Batarya Nedir, Batarya Hakkında Bilgi
  Bataryalar, iki ya da da daha çok pil ya da akümülatörün iletkenler aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan üreteçler grubudur.

  Üreteçler seri, paralel ve karışık olmak üzere başlıca üç biçimde birbirle-rine bağlanır. Her üretecin negatif kutbunun, bir sonrakinin pozitif kutbuna, pozitif kutbunun ise ötekinin negatif kutbuna bağlanması şeklindeki seri bağlamada, bataryanın elektromotor kuvveti, her üretecin elektromotor kuvvetlerinin toplmına eşittir.

  Üreteçlerin benzer kutuplarından birbirlerine bağlanması biçimindeki paralel bağlama türü ise, elektromotor kuvvetleri aynı olan üreteçlerden oluşan bataryalarda uygulanır. Paralel bağlanan elemanlardan birinin elektromotor kuvveti ötekininkiyle eşdeğer değilse, bazı elemanlar alıcı durumuna geçer. Bu özellikten, akümülatörlerin elektrik üreteçleriyle (dinamo) doldurulması sırasında yararlanılır. Paralel bağlanmış bataryaların elektromotor kuvveti, her üretecin emk’e eşittir. Buna karşın sistemin gücü, üreteçlerin gücünün toplamından oluşur.

  Karışık bağlama ise, seri ve paralel bağlama türlerinin birlikte uygulanması biçimindedir. Karışık bağlamalı bataryalar, özel amaçla kullanılır.

  Bataryalar, pil ve akümülatör gibi üreteçlerin yanı sıra, sığaçların bağlanmasıyla da oluşturulabilir. Bu sistemde, sığaç armatürlerinin seri ya da paralel bağlanmasından ve topraklamadan yararlanılır.
   


Sayfayı Paylaş