Basur Ameliyatından Sonra Beslenme

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Basur Ameliyatından Sonra Beslenme
  basur ameliyatından sonra nasıl beslenmeli

  Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir, aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir. Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir, benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir. Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır, acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

  Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

  Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek, hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

  Hemoroid hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:
  -Kepekli ekmek; daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

  -Sebze: Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

  -Meyve: imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır, sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

  -Kayısı: Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır, diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer. kayısı taze, kuru, komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

  Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

  Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:
  Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

  -Acı gıdalar; Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir, hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir. Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

  -Kabızlığa sebep olan gıdalar; kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

  -Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar; bazı hastalarda domates, patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş