Basketbolun Türkiyedeki Yeri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 30 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  basketbolun ülkemizdeki yeri
  basketbolun türkiyedeki tarihi, Türkiye'de Basketbol

  Türkiyede Basketbolun tarihi
  Türkiye'de basketbol ilk defa 1904 yılında oynandı. Oynayanlar İstanbul'daki Amerikan Robert College Okulu öğrencileriydi. Aynı tarihlerde Amerika'dan gelen bir öğretmen bu oyunu yaymak ve öğretmek istemişti, ancak Onun görevden ayrılması basketbol oyununu denemeden ileriye götürememiştir. Daha sonra en eski beden eğitimi öğretmenlerinden ve ilk devrin en ünlü kalecilerinden Ahmet Robenson, 1911 yılında eline geçen bir Amerikan dergisinde rastladığı bu sporu öğrencilerine oynatmak istedi. Onar kişilik takımlar arasında yapılan ilk maçta yirmi oyuncunun tamamı sakatlandı. Çünkü oyun kuralları doğru olarak bilinmiyordu.

  Bundan iki yıl sonra 1913'te Fenerbahçe kulubünde bir basketbol şubesi kuruldu. İlk denemeler olumlu sonuçlar verdi, fakat oynayacak rakip yoktu. Bu yüzden herhangi bir gelişme olmadı.

  Memleketimizde ilk resmi maç 4 Nisan 1921'de Darülmuallimini Aliye Mektebi (Yüksek Öğretmen Okulu) öğrencileri ile İstanbul'daki Amerikalılardan kurulu takım arasında oynandı.

  İlk basketbol ligi 1927'de İstanbul'da kuruldu.

  1934 yılında Naili Moran ve diğer basketbolcuların çalışması neticesinde ilk milli basketbol takımı kuruldu. İlk milli maç Yunanistan milli takımıyla 24 Haziran 1936 Çarşamba günü İstanbul'da Beyoğlu Halkevi Spor Salonunda oynandı. Bu maçı 49-12 kazanan milli takımımız şu oyunculardan kuruluydu: Naili Moran (Kaptan), Sadri Usuoğlu, Feridun Koray, Jak Habib, Dionis kalak, Hayri Arsebük, Hazdayi Penso, Nihat Ertuğ. Bunun arkasından Milli Takımımız Berlin Olimpiyatlarına katıldı. Şili'ye 30-16, Mısır'a da 39-23 yenilerek dereceye giremedi.

  1946 yılından itibaren basketbol "Spor Oyunları Federasyonu" adı altında kurulan bir federasyon içinde voleybol ve el topu ile birlikteyürütülmeye başlandı.

  İlk defa 1949 yılında Kahire'de yapılan 6. Avrapa Basketbol Şampiyonasına katılma kararı verdi ve milli takımımız 4. sırayı aldı.

  Türkiye'de basketbol'unun sesi 1951 yılında Paristen geldi. Burada yapılan 7. Avrupa basketbol Şampiyonası'nda takımımız 17 takım arasında 6. oldu.

  Bu başarıdan sonra 1954 yılında genç takım sorunu üzerinde duruldu. Aynı yıllarda Türk Basketbol'unda minicik çocuklara basketbol oynatma yolunda ilk teşebbüs Kadıköy kulubünde yapıldı.

  1. Mart 1959'da Türkiye Basketbol Federasyonu resmen kuruldu.

  Önceleri İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerine dayanan basketbol faaliyeti, mahalli lig maçlarıyla bu bölgelerin lig birincileri arasında oynanan Türkiye şampiyonalarından meydana geliyordu.

  1946 yılından beri yapılan Türkiye Şampiyonaları yerini 1966-67 sezonunda Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligine bıraktı. İlk şampiyonluğu İzmir Altınordu Kulubü kazandı.

  basketbolun türkiyedeki önemi, basketbolun tarihçesi, basketbolun gelişimi
   


Sayfayı Paylaş