Basketbolda En Uzun Oyuncuların Oynadığı Pozisyon

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 11 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Uzun Pozisyonundaki Oyuncular
  Basketbolda En Uzun Oyuncuların Oynadığı Pozisyon

  Basketbol takımlarımızın alt yapılarına baktığımızda yıllar içinde birçok uzun oyuncunun basketbolu bıraktığını,hedeflediği başarıları elde edemeyip sporu bıraktıklarını görmekteyim. Bir altyapı antrenörü olarak bunun nedenlerini düşünmeye başladığımızda suçun çok da fazla oyuncularımızda olmadığını,bunda uzun oyunculara yaklaşım biçiminizin de çok etkili olduğunu gördüm. Minik,küçük ve yıldız takımlar seviyelerinde uzun pozisyonunda oynayan ya da oynatılmaya çalışılan oyuncuların gelişimlerinin yeterince takip edilmediğini yeterli sabrın gösterilmediğini görüyorum. Burada yapılan en önemli hata uzun oyuncunun gerçekten ilerleyen zamanlarda 4 ve 5 numara pozisyonlarında kalıcı olup olamayacağının belirlenmesidir. Fiziksel gelişim testlerimiz bize bu konuda çok yardımcı olacaktır. Çok büyük bir yanılma payı olmadan oyuncumuza birkaç yıl sonraki boy,kilo gibi özelliklerinin yanı sıra temel motorik özelliklerinin gelişimi izlenerek de sürat, koordinasyon,kuvvet vb özelliklerinin gelecekteki durunu tahmin edilebilir.

  Değişimine tanık olduğumuz basketbol ,artık daha güçlü ve çabuk karar veren oyuncular barındırmalıdır. Bu elbette çok doğrudur ancak 15-18 yaşında 2.05 cm olan bir oyuncunun kısa oyuncuların temel teknik özelliklerini kazanmasının yanı sıra artık 4-5 numara için çok önemli olan bazı spesifik hareketlerin (post-up,hook shot gibi offensive özellikliler ya da iyi pick sonrası roll hareketi gibi) öğrenmesi ve yeni silahlar kazanması zorunludur.

  Burada devreye antrenörün deneyimi ve sabır faktörü girmektedir. Bu gördüğümüz her uzun adamı alıp basketbolcu ya da pivot olarak yetiştirelim demek değildir. Ancak burada birazda 4 – 5 numara pozisyonunda oyuncularımızın antrenörler tarafından gözden kaçan,uyarılması gereken ya da üzerinde çalışılması gereken özelliklerinden bahsetmeliyiz . Bazı sorunlara başlıklar altında göz atarsak:

  Bir çok antrenör iyi bir oyun kurucunun takımın en önemli parçası olduğuna inanır ve belki de takımı yaratan en önemli parçaları bunun üzerine yerleştirir. Setleri seçerken,şut atacak top kullanacak adamı seçerken kısa pozisyonları çok etkili olur. Bunda özellikle altyapı antrenörünün yetersiz bir donanımda olması etkilidir. Yıllarca 1 numara oynamış bir antrenörün tamamen sabit bir fikirlilikle oyunu kısaların üzerinde oynatmaya çalışması başta oyunda kalma süresi olmak üzere,daha yaratıcı bir oyun oynama şansını uzunların elinden alır. Sonuçta yanlış bir kanı; basketbol uzunların oyunudur ancak topu kısalar kullanır.

  Uzun oyuncuların fiziksel yeteneklerinin göz önünde bulundurulmadan ya da temel teknikleri eksik bir şekilde beklentilere cevap vermelerinin beklenmesi. Bu önemli bir problemdir. Bizler antrenör olarak uzun oyuncumuza doğru post-up tekniğini gösterdikten sonra coach olarak daha da kora kor bir oyunda oyuncumuzun bu topu kullanabileceği pozisyonları yaratmak ve boardımıza çizmek zorundayız. Devamlı 3 sayı çizgisinde potadan uzakta top alan uzun oyuncumuza öğrendiklerini uygulamasını beklemeyiz.

  Uzun oyuncularımızın savunma eksiklerini gidermeliyiz ancak bu oyuncunun bütün reboundları almasını tek drıbblingde geçilen bir kısaya yardımda faul yapmadan her topu bloklamasını bekleyemeyiz. Eğer takımımız savunma kurallarını doğru uygulayamıyor ise zincir kırılacaktır. Bizler hatayı doğru tespit edebilmeliyiz bir pick & roll oyununda pick’in sağlamlığı zamanlaması ne kadar önemliyse bunu kullanan kısa oyuncumuzunda zeki hareket etmesi çok önemlidir. Özellikle karşılaştığım bir sorunda oyunun önemli noktalarında offensive ya da defansif alanlarda uzun oyuncularımızın sadece oyunu izlemeleri ve yeterli sorumluluk almamamalarıdır.Eğer antrenmanlarımızda oyunun önemli bölümlerini drillerle canlandırın ve 1x0,1x1 hatta double team vs. pozisyonlarında tecrübe kazanmalarını sağlarsak önemli bir maçı pressten basit bir pasla çıkma,pota altına iyi bir top indirme gibi kolay bir aksiyonla kazanırken uzun oyuncumuzuda kazanabiliriz. Cesaretlendirme sadece savunma için geçerli bir yöntem olmamalıdır. Basit hatalar sonuçta çok önemli bir etkenken antrenmanlarımızda bunların önlenmesini göz ardı edemeyiz.

  Aynı sorunu savunmada nasıl yaşadığımıza gelince bende birçok antrenör gibi aynı hataya düşerek antrenmanlarımızda kısa oyuncularımızla baskılı savunmalara oldukça yer verirken diğer pozisyonlardaki oyuncularmın savunmaya nasıl yardım etmeleri gerektiğini öğretmeyi birçok kez atladım. Özellikle yıldız ve genç takımlarda antrenmanlarımızda takımı uzun ve kısa olarak ikiye ayıran nokta savunma,hücum çalışmaları yaptırırız. Ancak 5x5 oynanan basketbol çok değişken olduğu gibi savunmadaki esnekliğin öğretilmesi(her takıma ya da oyuncuya göre değişik screen ya da top savunmaları missmatchler ya da savunma dizilişleri gibi) çok önemlidir.4x4 , 5x5 çalışmalarımızda uzun oyunculara değişik savunma tekniklerini öğretmeliyiz.

  Günümüzde run & gun oyunları fast break ve transition açılım ve setleri basketbolun çok önemli bir parcasını oluşturmaktadır. Bize çok basit gözüken bir kulvar koşusu uzun oyuncu için problem olabilir.Eğer antrenmanlarımızda yalnızca uzun fast break pasları çalışıyorsak uzun oyuncumuza doğru kulvardan koşup erken bir post-up pozisyonu bulmasını ya da erken bir pota altı sayısı bulmasını beklemeliyiz.Doğru çocuk problemi çok geniş anlamlıdır.Çünkü; doğru çocuk tanımında sorumluluk verilmesi gereken çocuklar takımdaki tüm oyuncular olduğu gibi önemli olan oynama süresi değil oynama süresi boyunca çocuğun yaptıklarının artı(+) ya da eksi(-) olarak doğru değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesidir.Bir maçın taktiksel dönüşümleri(takımı kısaltmak oyuncuyu dinlendirmek) sadece antrenör kafasında kalmamalıdır oyuncunuz neden sahanın dışında kaldığını bilmelidir.

  Doğru antrenmanı yapalım ve uzun oyuncularımıza güvenelim böylece belkide salonlarda devamlı antrenörlerimizi oğlum neden yardıma geç kaldın? Neden box-out yapmadın? Oğlum neden çembere bakmıyorsun demeleri azalacak ve basketbolun zor yetişen değerleri kaybolmaktan kurtulacaklar.Uzun oyuncularımızn 1x1 özel çalışmalara çok daha fazla ihtiyaçları vardır.

  Basketbolda en uzun pozisyondaki oyuncular hakkında
   


Sayfayı Paylaş