Basıncın Teknolojide Kullanıldığı Yerler

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Basıncın Teknolojide Kullanıldığı Yerler
  Su buharının yaptığı basınç kullanılarak çalışan makinalardır. Değişik amaçlarla kullanılırlar. İlk Örnekleri su pompası, tekstil makinalarında ve buharlı gemilerde kullanılmıştır. Daha sonra lokomotiflere ve arabalarada uygulanıştır.

  Gaz Türbinleri;
  Sıkıştırılmış hava, herhangi bir yakıtla ısıtılarak yüksek ısılarda (1200 ºC) hız kazandırılır ve türbinler harekete geçirilir. Gaz türbinleri jeneratörlerde, kompresörlerde, uçak ve gemilerde kullanılmaktadır.

  Kompresörler;
  Ortamdan havayı alarak yüksek hızda dönen fan yardımıyla havayı çeviren makinalardır. Fan kanatları havayı hızla çevirerek santrifüj kuvveti ile yüksek basınçta hava verirler. Yüksek basınçlı hava bir çok makinanın mekanik parçalarını harekete geçirmede kullanılır. Hava basıncı elktronik kontrol sistemleriyle entegre bir şekilde çalışır. Basınç miktarı elektronik sistemlerle ayarlanabilmekte ve makinaların farklı ihtiyaçlarına göre basınç ayarlanabilmektedir.

  Yüksek basınçlı hava pek çok alanda kullanılır. Fren sistemlerinde, kaldıraçlarda, Pres ve basınçlı metal döküm tesislerinde. Temizlik amaçlı olarak pek çok makinanın iç kısımlarının temizlenmesinde kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş