Başarı ve duygusal zeka

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Duygusal Zeka ve İş Hayatında Başarı
  Duygusal Zeka Ve Başarı nedir?
  Duygusal Zeka Ve Başarı hakkında bilgi.
  Duygusal Zeka Ve Başarı tanımı nedir?
  Duygusal Zeka Ve Başarı anlamı nedir?
  Duygusal zeka ve akademik başarı arasındaki ilişki

  Duygusal zekayı duygusallıkla karıştırmayın.

  Duyguların farkına varmak, duyguları yönetebilmek ve özdenetim yapabilmek gibi yetilerle belirlenen duygusal zeka, hayatta başarılı olmanın anahtarı...Bazı kişilerin, özellikle heyecanlandıkları ve beklemedikleri bir olayla karşılaştıkları zaman verdikleri tepkileri hatırlamadıklarını belirten uzmanlara göre, herhangi ani bir uyarıcı ile karşılaşınca, beynin heyecan merkezi kişiye "düşün, değerlendir, eyleme geç" komutunu veriyor. Duygusal zekası gelişmeyenlerde, ilkel tepki denilen ilk tepki düşünmeden veriliyor. Bu nedenle ani verilen ilk tepkilere genelde anlam verilemiyor ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.


  Duygusal zekanın özellikleri

  Duyguların farkında olma ve tanıma,

  Duyguları yönetebilme,

  Güdülenme,

  Empati,

  İyi ilişkiler kurabilme yeteneği.

  Duygusallıkla karıştırmayın


  EQ denilen duygusal zekanın, akademik zeka olan IQ ile karıştırılmaması gerekiyor. EQ ve IQ herkeste doğuştan potansiyel olarak oluşsa da, EQ’nun seviyesinin yükselişe ve gelişime daha açık olduğunu belirtiliyor.

  Duygusal zekanın, akademik zekanın destekleyicisi, yani yakıtı olduğunu belirten uzmanlar, duyarlı insanların duygusal zekalarının çok gelişmiş sanıldığını ancak, bu kavramların birbirinden oldukça farklı olduğunu da vurguluyor.

  Kaynak: Net
   


Sayfayı Paylaş