Barut Ağacının Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Barut Ağacı ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Erkek akdiken, Rhamnus frangula, Rhamnaceae

  Barut Ağacı (Rhamnus frangula): 4-5 m’ye kadar boylanan yaprak döken yavaş gelişen, siyah renkli meyveleri olan bir ağaçtır. Erkek Akdiken olarak da bilinir. İçerisinde tanen, acı madde, şekerler, saponin, frangulin gibi maddeler bulunur. Çiçekler Mayıs ile Haziran aylarında gelişir. Tohumlar Ekim-Kasım aylarında olgunlaşır.

  Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları: Kan dolaşımını düzenler. Safra yetersizliğine iyi gelir. Kusturucu özellige sahiptir. Sindirim sistemini düzenler. İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkili bir müshildir. Spazm çözücüdür. Sarılık, siroz gibi karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Dolaşım bozukluğu, gut, hemoroit şikayetlerine karşı da etkilidir. Haricen; çıban ve yaralarda kullanılır. Yaraların iyileşmesini sağlar. Kabuğu mide ağrısı giderici ilaç yapımında kullanılır.

  Barut Ağacı Nasıl Kullanılır? 3 Yaşındaki dalların kabukları kullanılır. Kabuklar kurutularak 1 yıl bekletilerek 1 yıl sonra kullanılır. Bunun sebebi kabuklardaki antron glikozid, 1 yıl bekledikten sonra antrahinon glikozidi glikofranguline dönüşür.

  Kıyılmış kabuklardardan 1 çorba kaşığı 0,5 litre suda 6 saat bekletilerek 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

  Orta yaşlı dallarının kabukları 1 yıl bekletildikten sonra toz haline getirilerek suda kaynatılmak suretiyle çayı yapılarak içilebileceği gibi bu çay haricen yaralara pansuman yapılarak yaraların iyileşmesinin hızlandırılması için de kullanılabilir.turkeyarena Taze kabuklar kusturucu etki gösterir. Bu nedenle, eğer kusturucu etkisinden faydalanılmak isteniyorsa taze kabuklar kullanılır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş