Bartolin Kisti Ameliyatı Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bartolin Kisti Ameliyatı
  Abse oluşuncaya kadar konservatif tedavi yapılmalıdır. Yatak istirahatı, durumuna göre buz veya sıcak tamponlar, antibakterial ajanlar gereklidir. Abse oluşumu kesin ise ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında (zira oldukça ağrılı bir işlemdir) insizyon yapılarak drenaj gereklidir. Tekrarlayan olgularda kesenin marsupyalizasyonu yapılmalıdır. İnsizyon kenarlarının abse kesesi kenarlarına dikilmesi işlemi olup hem bez fonksiyonlarının koruyan hem de nüksler oluşmasının engeller. Cep yapmak anlmına gelen bu olguda bezin salgıladığı sıvının dışarıya akması sağlanır.

  Bazen ameliyat sırasında kist boşluğuna bir gazlı bez tampon olarak konulur. Bu tampon kistin akmasını sağlar ve tekrar kapanmasını engeller. Ertesi gün tampon çekilir. Diğer bir yöntem kist açılır boşaltılır içi oksijenli su ile yıkandıktan sonra içine küçük bir nitrat d'argent kalemi konulur ve kistin iki ucu krome katgüt ile sütüre edilirek sütürler 1 cm uzunluğunda bırakılır. 2-3 gün sonra uzun bırakılan bir sütür materyali çekilirse kolayca tüm kapsül dışarıya alınır.

  Ameliyat sonrası ağrı kesicilerle ağrılar kontrol edilir. Hastanede ortalama 24-48 saat kalınır ve 2-3 gün içerisinde normal aktivitelere dönülür.

  Bartholin Kisti Ameliyatı Sonrası
  Bartholin kisti ameliyatlarından sonra kist veya absenin tekrarlama oranı ortalama olarak %20 civarındadır. Bir iğne aspirasyonu çalışmasında tekrarlama oranı %38 bulunmuşken bir marsupializasyon çalışmasında ise hiç tekrarlama gözlenmemiştir.
   


Sayfayı Paylaş