Bartholin Kisti Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bartholin Kisti Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi
  Etyolojisinde (oluşumunda) travma, vaginal infeksiyonlar, tahrişler, anatomik yapı (bezlerin kanallarının yapısı) ve hijyen eksikliğinin neden olduğu düşünülmektedir. Bartholin kistinin oluşum mekanizması şöyledir, bartholin bezlerinde salgılanan sıvı kızlık zarının önündeki alana doğru akar, bu kanalların herhangi bir nedenle darlığı veya tıkanması sonucu sıvı dışarıya akamaz ve bartholin bezinde birikir. Bu birikme sonucu bartholin bezi şişer. Bu şişen kist bir şekilde infekte olur mikrop kaparsa bu sıvı cerahate dönüşür.

  Cerahatli abse hızla büyür ve ağrılıdır. Bir portakal büyüklüğüne kadar gelebilen bu kist vagina ağzını kapatır ve cinsel ilişkiye olanak vermez.

  Bartholin Kisti Belirtileri
  1-) Çok küçük bartholin kistleri bir belirti vermeyebilir. Elle kendi kendine muayenede vajina girişinde bir kite tarzında hissedilir. Oturulduğu zaman biraz büyük olan bartholin kistleri hissedilebilir.

  2-) Çok büyümüş bartholin kistler dış üreme sisteminde ağrıya neden olur.

  3-) Büyümüş kistler yürümede güçlüğe neden olur. Yürürken kistin olduğu bölgede ağrı nedeniyle kişi yürümesini sınırlar.

  4-) Cinsel ilişki sırasında ağrı duyma ( disporoni ) ve cinsel ilişkiye girmekte zorlanma kistin büyüklüğü yüzünden.

  5-) Abseye dönüşmüş formunda ateş, halsizlik ve yorgunluk görülebilir.

  Bartholin kisti tedavisi duruma göre değişir. Bartholin kisti küçükse ve hiçbir şikayete neden olmuyorsa tedavi gerekmez. Ancak menopozdaki kadınlara mutlaka biyopsi yapılması önerilir. Eğer kist ağrıya neden oluyorsa aşağıdakilerin faydası olabilir:

  · ılık banyo yapabilirsiniz,

  · şişlik olan bölgeye ılık kompres uygulayabilirsiniz (sıcak su ile ıslatılmış havlu veya giysi), veya

  · ağrı kesici alabilirsiniz.

  Eğer kist abseye dönüşürse enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik verilebilir.

  Bartholin kistine bir kesi yapılıp içindeki sıvının boşaltılması önerilmez çünkü kist sıklıkla tekrar oluşur. Büyük, ağrılı Bartholin kist ve abselerinin tedavisi için çeşitli ameliyatlar vardır.
   


Sayfayı Paylaş