Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 18 Eylül 2016 başlatılmıştır.

  1. Seçkin Well-Known Member


    Barbaros Hayreddin Paşa (1478; Midilli - 4 Temmuz 1546; İstanbul), Osmanlı Devleti tarihinin ünlü Türk denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak Osmanlı İmparatorluğunun ilk kaptan paşası ve Kaptan-ı deryası. Akdeniz’de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "Türk Gölü" olarak anıldı. Osmanlı'nın deniz politikasına ve Tersane-i Amire'ye nizam verdi.

    Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır Reis'ti. Ona, "dinin hayırlısı" anlamına gelen Hayreddin adını, Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah I. Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis'in ölmesinin ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçe 'ye 'Barbaros olarak geçti.

    Barbaros Hayreddin Paşa 1478 yılında Midilli'de dünyaya geldi. Asıl adı Hızır'dır. Bir Osmanlı sipahisi olan babası Yakup Ağa 1461 yılında Midilli'nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed ile birlikteydi. Barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri İlyas ve Oruç ile beraber birçok deniz savaşında bulundu. Cezayir seferine Oruç Reis ile çıktı. Fethin ardından Oruç Reis Cezayir'e Bey oldu. Barbaros Hayreedin Paşa, İshak ve Oruç Reis'ler şehit olunca Cezayir Beyliği'ne atandı. Beylerbeyi ünvanını alan Barbaros Hayreddin Paşa, İstanbul'a gelip 1534 yılında Kaptan-ı Derya oldu. Barbaros Hayreddin paşa birçok zafer kazanarak Avrupa'da nam salmıştır. 5 Temmuz 1546 tarihinde hayatını kaybeden Barbaros Hayreddin Paşa'nın ölümü için Mate reisü'l-bahr-Denizin reisi öldü denmiştir.
     


Sayfayı Paylaş