Bankalara Hesap İşletim Ücreti Vermeyin

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve Nysa tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmalı
  Bankalara Boşu Boşuna Hesap İşletim Ücreti Vermeyin

  Ocak ayının ilk haftası itibariyle bankalarda hesap işletim ücreti algoritmaları çalışmaya ve para bulduğu hesaplardan hesap işletim ücretlerini tahsil etmeye başlayacak. Eğer bir banka ile çalışıyorsanız ve bu kaçınmak isteyeceğiniz bir durumsa, bu yazımızın size yardımcı olacağına inanıyoruz.

  Maalesef bankaların hesap işletim ücreti tahsilatlarının önüne geçecek fazla bir çözüm bulunmuyor. Bütün bankaların bu konuda sunduğu belki de tek çözüm, hesap işletim ücreti alınmasının istenmediği hesaplardan otomatik ödeme talimatı verilmesi. Tabi bazı bankalar bu şartı yerine getirseniz dahi bazı ek şartlar öne sürebiliyor. İlgili dönem için otomatik ödeme talimatı bulunan tesisat numarasına ait bir tek faturayı bile manuel ödemeniz durumunda, otomatik ödeme talimatı verip vermemiş olmanız dikkate alınmıyor ve hesap işletim ücreti hesapta para bulunması durumunda tahsil ediliyor. Yukarıda verdiğimiz bu örnek Türkiye’deki en büyük bankalardan birine ait ama söz konusu bankanın sektörde diğerleri tarafından takip ediliyor olması nedeniyle benzer istisna kurallarının uygulanacağına inanıyoruz.

  Ama yine de akıllı bir tüketici olarak paralar hesaptan tahsil edildikten sonra itirazlarla uğraşmak yerine, zamanında yapılan küçük bir manevrayla bu sevimsiz durumdan kaçınabilirsiniz. Bankalar tarafından fahiş ve haksız olarak uygulandığına inandığımız hesap işletim ücretini ödemek istemiyorsanız, hesap işletim ücreti alınacak hesabınızından tüm paranızı çekin (otomatik ödeme talimatları tanımlı olmamasına dikkat edin) ve internet bankacılığı üzerinden girerek hesabınızı 30 Aralık 2012 mesai sonuna kadar kapatın. Ocak ayının ilk iş günü veya sonrasında yine internet üzerinden istediğiniz hesabı açabilirsiniz, bu şekilde en azından önünüzdeki ilk altı ay boyunca muhtemel bir hesap işletim ücretinden kurtulmuş olursunuz.

  ziraat bankası hesap işletim ücreti, garanti bankası hesap işletim ücreti ödememek için, hesap işletim ücreti ödememek için, ziraat hesap işletim ücreti, iş bankası hesap işletim ücreti, yapı kredi hesap işletim ücreti otomatik ödeme, hesap işletim ücreti ödememek için ne yapmalı, yapı kredi otomatik ödeme talimatı ver hesap işletim ücreti

  EKONOMETRE
   


Sayfayı Paylaş