Bankalar Kredi Kartı Aidatı Alamaz

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve Nysa tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Bankalar Kart Aidatı Alamayacak

  Yargıtay, Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun yürüttüğü hukuk mücadelesi sonucunda bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler adı altında tüketicilerden para tahsis etmesinin önünde emsal teşkil edebilecek karara imza attı.

  Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Şükran Eroğlu, bianet'e yaptığı açıklamada, bankaların kredi kartı aidatı, yıllık işlem bedeli gibi isimler altında devamlı olarak tüketiciden para kesmesinin engellenmesi için en geçerli yolun "muarazanın meni" davası açılması olduğunu söyledi.
  Bankalar "Ödemezsen kartı iptal ederiz" diyemeyecek

  Ağaoğlu, bankaya ödediği kart aidatının iadesini sağladı. Ancak bunun üstüne kredi kartı banka tarafından kullanıma kapatılan Ağaoğlu, mahkemeye başvurdu ve mahkeme bankayı haksız bularak Ağaoğlu'nun kartının kullanıma açılması yönünde karar verdi.
  Ağaoğlu, mahkeme kararına rağmen kartının açılmaması üstüne Yargıtay'a başvurdu.

  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Ağaoğlu'nu haklı bularak, bankanın 2 bin 41 lira tazminat ödemesine karar verdi.
  Radikal'in haberine göre konuyla ilgili açıklama yapan Ağaoğlu, bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler altında tüketicilerden talep ettikleri ücretlerin Tüketici Hakem heyetleri ve mahkemelerce iptal edilmesi nedeniyle, bu ücretleri bölerek küçük taksitler halinde tahsil etmeye yöneldiğini belirtti.

  Tüketicilerin meblağ küçük olduğundan mücadeleye değer bulmayıp itiraz etmeyeceklerini düşünen bankaların yanıldığını dile getiren Ağaoğlu, birçok tüketicinin halen kredi kartı aidatlarını almak için mücadele verdiğini anlattı.
  Ağaoğlu, kesinleşen bu karardan sonra bankaya idari para cezası uygulanması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne şikayette bulunacağını belirterek, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un, bankaya ceza verilmesini öngördüğünü sözlerine ekledi.

  "Çözüm 'Muarazanın meni' davası açmakta

  Konu hakkında bianet'e konuşan TÜKODER Başkanı Şükran Eroğlu, Yargıtay'ın kararının sevindirici olduğunu söyledi. Eroğlu, hem mahkemelerin hem de Yargıtay'ın bu güne kadar kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi gerekçelerle müşterilerden para alınamayacağı yönünde pek çok kararı olduğunu, ancak bankaların bu uygulamalardan vazgeçmediğini ifade etti.

  Tüketicilerin genellikle hakem heyetleri yoluyla mücadele ettiklerini söyleyen Eroğlu, banka müşterilerini "Muarazanın meni" davası açmaya tavsiye etti.
  "Muarazanın meni davası açarlarsa sorun çözülür. Tüketiciler bu davayı açarlarsa ilerleyen yıllarda banka bir daha kendilerinden kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi ücretler alamaz."
  "Muarazanın meni davası açan kişilerin, hem mahkemelerin hem de Yargıtay'ın kart aidatı alınmaması yönünde kararları olduğunu hatırlatması ve buna rağmen bankanın kötü niyetli olarak bu aidatı tahsis etmeye devam ettiğini belirtmesi faydalı olur."
  "Hakem heyetleri ile uğraşmaktansa bu paraların alınmaması yönünde bir kez dava açmak daha doğru olur." (EKN)
   


Sayfayı Paylaş