Balongöz Japon Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ortak İsim: Balongöz Japon Balığı

  Bilimsel Adı: Carassius Auratus
  Dağıtım: Asya/Çin ve Japonya
  Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
  Mizaç: Barışçıl
  PH: 7.2 - 8.0
  Sıcaklık: 15C - 30C
  Maksimum Boy: 20 cm

  [​IMG]

  Açıklama: Göz altlarındaki, sıvı dolu kesecikler belirgin özellikleridir.Gökyüzü Japon balığına benzesede, olgun balıklarda, su kesecikleri oldukça büyüktür. Yavru balıkta bu kesecikler bulunmaz. Yaklaşık 3 ayda kesecikler oluşmaya başlar. Su keseciklerinin delinmemesi için, akvaryumda keskin nesneler bulunmamalıdr. Balongöz Japon balıkları, daha yavaş hareket eden diğer japon balıklarıyla birlikte tutulmalıdır.

  Cinsiyet: Erkeklerin göğüs yüzgeci ve solungaç kapakları üzerince beyaz renkli darbeler vardır. Erkekler daha uzun, dişiler ise daha yuvarlak vücutludur. Genelde erkekler akvaryum içerisinde, dişileri sürekli takip edebilirler. turkeyarena

  Bakım: Yaprak yemler veya pond yemler ezilerek verilmelidir. Çok yemleme bağırsaklarda patlamaya neden olur ve balığı öldürür. Yemlemeye ek olarak sebze diyeti ve kurutulmuş canlı yemler japon balığı için lezzet kaynağıdır. Yavru balıklar salamura karides ile beslenebilir. Alacağınız balık sayısına ve balıklarınızın büyüklüğüne göre ne kadar yem atacağınızı akvaryumcunuza danışmanızda fayda vardır.
  Her ne kadar oksijen olmadan yaşayabilir densede, suyun sağlığı açısından bu balığın oksijeni uygun şekilde verilen akvaryumlarda bakılmasında fayda vardır. Filtresyonu iyi bir tank ve sürekli su değişikliği gerekir. Daha az sıcaklıkta yaşayabilir.Çoğunlukla ısıtıcı önerilmez ama ani ısı değişikliklerine hassa bir balık olduğundan, akvaryumunuzda ısıtıcı kullanmanız gerekir. Beyaz benek ve mantar hastalığına dikkat.
  Japon Balıklarının, Türkiye'de cam fanus içerisinde bakılması yaygındır. Ancak oksijen yetersizliği, nitrat zehirlenmesi nedeniyle cam fanus içerisinde bakılan bu balıklar zarar görmekte, bu yüzden de ölmektedirler. Bu yüzden bir çok ülkede cam fanus içerisinde satışı yasaklanmıştır.

  Üretim: Üretimi kolaydır. Yumurtalarını yayarak ürerler. Canlı gıdalar ve yüksek protein diyetiyle üreme daha kolay sağlanır. Sıcaklık üreme için arttırılmalıdır. Yumurtladıktan sonra ebeveynler mutlaka tanktan çıkarılmalıdır. Anaç balıklar yumurtaları yerler. Bu yüzden yumurtaların yenmemesi içi genelde akvaryum tabanına yakın ağlar çekilir. Ağların altına düşen yumurtalara anne ve baba balıklar ulaşamaz.
   


Sayfayı Paylaş