Balıkların Üreme Şekli

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Balıkların üreme şekilleri biçimi nasıldır

  Ovipar Üreme: Yumurta vücut dışında döllenir. Dişi balıklar tarafından su ortamina bırakılan yumurtaların erkek tarafından döllenir.

  Ovovivipar Üreme: Döllenmenin anne vücudunda gerçekleştiği fakat embriyonun gelişmesi için gerekli besinlerin yumurta kesesinden alındığı üreme şeklidir. Balık canlı olarak anne karnından çıkar.

  Vivipar Üreme: Döllenmenin anne vücudunda gerçekleştiği ve embriyonun beslenmesinin tamamıyla anneden sağlandığı yavrunun anne karnından canlı olarak çıktığı üreme şeklidir.

  Bazı balıklar bir yıl içerisinde birden fazla dönemde döl verebilirler. Ancak balıkların geneli yılın belli mevsimlerinde bir kere döl verebilir. Balıkların üreme faaliyetlerini gösterdiği bu döneme üreme mevsimi adı verirler. Balıklar üreme mevsimlerine göre 2 gurupta incelenebilir.

  • Sonbahar ve Kış mevsiminde Üreyenler: Bunlara soğuk su balıkları da denilir. Örn: Alabalıklar
  • İlkbahar ve Yaz Aylarında Üreyenler: Bunlara ılık su balıkları da denilir. Örn: Sazangiller

  Balıklarda üreme eşeylidir. Dişi balık sarı renkte olan yumurtalarının üzerine, erkek balık beyaz renkte spermalarını atar. Döllenme vücudun dışında su içinde gerçekleşir. Kuluçka devresi 4 - 5 gün bazen de aylarca sürer. (Alabalık gibi)

  Bir kısım balıkların yumurtaları, vücut içinde erkeğin üreme organları vasıtası ile döllenir. Bu takdirde gelişme içeride olur. Yavru doğar. Yahut içeride döllenen yumurta dışarıya atılır. Gelişme dışarıda devam eder. (Köpek balıklarının bazı cinsleri)

  Balıklar çoğunlukla erkek ve dişi olarak ayrı cinstendirler. Fakat bazılarında hem yumurta hem de spermaya sahip bulunanları olur. (Hünsa) Bunlar kendi kendilerini döllerler. Örnek olarak Hani balıklarının birkaç türü gösterilebilir.

  Balıkların üreme mevsimi, kuşlarda olduğu gibi ekseriya ilk bahar aylarına rastlar. Türlerine göre 10,000,000 kadar yumurta yapanları vardır. (Kalkan balığı)
   


Sayfayı Paylaş