Balıkların Pulları Ne İşe Yarar

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Balık Pulları Ne İşe Yarar

  Balıkların Neden Pulları Vardır? Balıklar neden pulludur? gibi sorularınıza kısa cevap ve detaylı bilgi;

  Balıkların pulları birbirleri üzerine kiremit gibi dizilmiş, kemiksi, kaygan ve antiseptiktir. Antiseptik mukus salgısı, üzerine yapışan bakteri ve sporları yok eder.

  Balık pulları, genellikle dermis (deri) kökenli bir organeldir. Pullar hemen altlarındaki epidermisin keratinleşmesiyle oluşan bir tabakayla beraber, suyun vücuda girmesini (içerdekinin de dışarı çıkmasını) önleyerek, ozmotik basıncın düzenlenmesine yardımcı olur. Buna ozmosis ya da osmoregülasyon denir. Sıradan bir kaplama gibi görünse de çok önemli fonksiyonları üstlenir.

  Balığın derisi ve iç organlarını koruma, özellikle önemlidir. Pullarda olabilecek bir tahribat, balığın kısa sürede patojene maruz kalmasına ve dış etkilere karşı savunmasız olmasına neden olur. bir süre sonra dökülen pulların olduğu yerde hastalıklar baş gösterir ve mortalite (ölüm) riski gerçekleşir.

  Balık pulları günümüzde, bilimsel olarak yaş tayininde ve balık yemi rasyonlarında un olarak kullanılmaktadır, kozmetik alanında ve tekstil alanında da balık pullarından yararlanılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş