Balıkların İç Organları

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Balığın iç organları ve görevleri

  Balıklar soğuk kanlı hayvanlardır, vücut ısılarını düzenleyemezler. Vücut ısıları çevre ısısıyla doğru orantılı olarak artıp azalır. Buradan çıkacak sonuç, bir balığın vücut ısısının suyun sıcaklığına bağlı olduğudur. Balıkların gövdeleri bir çeşit mukoza ile kaplıdır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı korunmalarına yardımcı olur.

  Hiç merak ettiniz mi, bir akvaryum balığının iç organlarını? Aşağıdaki şemada kısaca gösterilmiştir.

  [​IMG]

  Mide, Bağırsaklar, Kalp, Yüzme kesesi, Böbrek, Testisler İdrar yolu, Efferent kanalı, Sidik torbası, Katmerli çene. ​

  Balık iç organları çoğu insan da dahil olmak üzere birçok hayvan için ortaktır. Bu organlar diğer hayvanlar gibi aynı işleve hizmet eder. Daha fazla detaya girmeye gerek yok. Ancak, balıklardaki katmerli çene bir kara canlısında yok. insanlar ve diğer hayvanlar suda sadece yüzer. Balık katmerli çenenin amacı sudan oksijen sağlamaktır. Temel olarak bir balık katmerli çenesi insanın akciğerleriyle aynı işlevi yapar. Atmosferik oksijene ihtiyaç duyan bazı türler ise labirent organına sahiptir. Bu organ düşük oksijenli sulara adapte olmuş balıklar için gereklidir. Betta ve gurami gibi balık türleri örnek gösterilebilir. Ağız üzerinde iki küçük delik vardır. Bunlar balıkların burun delikleridir. Nefes almazlar ama koku almalarını sağlar. Sudaki titreşimlerin nerden geldiğini yanal çizgi sayesinde algılayabilirler. Balıklar aynı zamanda sesleri duymak için bir iç kulağa sahiptir.

  Balıkta böbreğin özel bir görevi daha vardır, balığın tatlı ya da tuzlu suda yaşamasına göre, kandaki tuz oranını ayarlar. Kemikli balıklarda öbür omurgalı hayvanlardaki organlara ek bir organ daha vardır, bu "yüzme kesesi "dir. Yüzme kesesi gaz dolu küçük bir keseciktir. Balığın hangi derinlikte olursa olsun yüzebilmesini sağlar.

  Balıklar solungaçları aracılığıyla sudan oksijen alarak solunurlar. Solungaçlar başın arkasında bulunur; dikenimsi bir görünümleri vardır. Kıkırdaklı balıkların dışında, bütün balıklarda solungaçlar "operkulum" denilen bir kapakla örtülmüştür. Solungaçlar yürekten gelen kanla beslenir. Suyun içindeki oksijen solungaçlarda kana karışır.
   


Sayfayı Paylaş