Balıkların Hayatı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Balıkların Dünyaya Gelişleri Hayatları

  Hemen hemen bütün balıklar canlı doğuranlar hariç yumurtayla çoğalırlar. Ancak, ana-babanın yavruya bakımı her balıkta farklılık gösterebilir. Çoğu balıklar bir defada milyonlarca yumurta dökerler. Yumurtaları da, yumurtadan çıkan yavru balıkları da korumaksızın, kendi haline bırakırlar.

  Ancak bu milyonlarca yumurtadan pek azı hayatta kalacaktır. Bütün yumurtalar balık haline gelebilseydi, çok geçmez, okyanuslar ağzına kadar balık dolardı, öte yandan, yavrularının bakımıyla daha yakından ilgilenen balıklar da vardır. Kimi dikenli balıklar yumurtalarını bırakmak için yuvalar yaparlar. Erkek balık yumurtalarla yavru balıkların başında bekçilik eder.

  Pek az balık yavrusunu canlı olarak dünyaya getirir. Sevilen akvaryum balıklarının birçoğu böyledir. Köpekbalıkları da yavrularını doğurarak dünyaya getirirler. Kimi balıklar (tırpana, vatoz, bazı köpekbalıkları gibi) yumurtalarını dikenli torbaların içine bırakırlar. Bunlara "denizkızı kesesi" denir. Deniz kıyılarında böyle keselere rastlayabiliriz.
   


Sayfayı Paylaş