Balıkların Faydaları

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  ''En iyi doğal ilaç, balık''

  Balık ve diğer su ürünlerinden haftada üç kez düzenli şekilde tüketmenin, vücudun tüm gereksinimini karşıladığı bildirildi. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile kalp hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken gıdaların başında geliyor. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile balık kalp hastaları için önemli bir besin. Balık kalp hastaları için kırmızı ve beyaz etten daha yararlı.

  [​IMG]

  Bol miktarda B, A ve D vitamini bulunan balığın her yaşta insan için çok besleyici olduğunu dile getiren uzmanlar, şunları öneriyor:

  Balıkta doymamış yağ asitleri fazla. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile balık, kalp hastalarının tercih etmesi gereken bir gıda. Bu özelliği ile tam bir kalp dostu. Balık üstelik kolesterol açısından da fakir bir et. Bu açıdan kırmızı ve beyaz etten daha sağlıklı olan balık, sağlıklı bir kalp için düzenli olarak tüketilmelidir.

  Erkeğin Cinsel Gücünü Arttırır, Kadını Güzelleştirir:

  Balıkta bol miktarda fosfor bulunur. Fosfor erkeğin cinsel gücünü arttırır, Çin nüfusunun bir milyarı aşmasının nedenlerinden biri de Çinlilerin balığa düşkün olmalarıdır. Fosfor, öte yandan, kadın cildini de güzelleştirir. Fosforla beslenen kadın aşk elektriği yayar. Bilimsel incelemelere göre, kadının bedeninde erkeği çeken büyüleyen bir aşk ışığı yayılır. Pervane ateşin yöresinde nasıl dönerse erkek de bu ışığın cazibesine kapılır. Fen, kadın bedeninden yayılan aşk elektriğini ve ışığını inceleyip özel feir fotoğraf camina geçirmiş ve ona (N) ya da Charpantier ışığı adını vermiştir. Fosforla beslenen kadınlar daha çok aşk elektriği yayarlar. Balıkta bulunan D vitamini ayrıca kadına döl bereketi sağlar ve onun doğum gücünü arttınr.

  Balık Gözün Cilasıdır:

  Balık etinde bulunan A vitamini gözlere kuvvet verir. Çok balık yiyenler yaşlılıklarında bile görme rahatsızlığı çekmezler.

  İşte balığın insan vücuduna yararlarından bir kaçı:

  1) Balık, protein, D vitamini ve eser elementler açısından mükemmel bir besin kaynağıdır.
  2) İçerdiği fosfor, sülfür, vanadyum gibi mineraller sayesinde büyümeyi ve dokuların iyileşmesini sağlar.
  3) Sağlıklı diş etleri ve diş yapısı oluşmasına yardımcı olur.
  4) Cilt rengini güzelleştirir.
  5) Saçların daha dayanıklı olmasını sağlar.
  6) Bakteriyel enfeksiyonlarda mücadeleye katkıda bulunur.
  7) Kandaki kolesterolü düzenleyici etkisiyle kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynar.
  8) Nişasta ve yağların parçalanarak vücutta kullanılmasına yardım eder.
  9) Eklem sağlığına faydalıdır.
  10) Şeker hastalarının tedavisinde kullanılır.
  11) Depresyon ve şizofreni belirtilerini hafifletir.
  12) Yanık tedavisinde faydası vardır.
  13) Migren hastalarında faydası kanıtlanmıştır.
  14) Glokom (göz içinde basınç artması nedeniyle meydana gelen körlük) tedavisinde faydası vardır.

  Balıktan istenen faydanın sağlanabilmesi için pişirilmesine de dikkat etmek gerekir Balığı ızgarada ya da fırında pişirmek daha sağlıklı. Yağda kızartıldığı zaman kolesterol ve yağ oranı artıyor. Avantajını kaybediyor.
   


Sayfayı Paylaş