Balıkların Dolaşım Sistemi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Balıklarda Kan Dolaşımı

  Balıklardaki dolaşım sistemi, ilkel omurgalılarınkine nazaran daha iyi gelişmiş olduğu halde, memelilerinki ile hiçbir zaman karşılaştırılamaz. Bu sistem, kanı daima öne doğru pompalamaya yarayan dört bölümlü (kulakçık=conus arteriosus; karıncık sinüs venosus) basit bir kalp ile, kan sıvısının bütün organ ve dokularda sirkilasyonunu sağlayan damarlardan (arter, vena ve kapiller) ibarettir. Kanın temizlenmesi solungaçlar ile sağlanır. Kalp gayet küçük olup, karın bölgesinin üstünde ve farinksin hemen altında yer alır ve daima içerisinde kirli kan taşır.

  Balıkların kanı, diğer omurgalılarda olduğu gibi kırmızı renkte olup, hemoglobin içerir ve bu madde sayesinde O2’nin dokulara taşınması sağlanır.

  Balıkların dolaşım sistemlerinde kan bir tam dolaşımda kalpten bir kez geçer. Kan kalpten solungaçlara pompalanır ve sonra doğrudan vücudun kalanına akar. Kan solungaçları terk ettikten sonra basıncı büyük oranda düşer; bu nedenle, memelerin dolaşım sistemine oranla, hayatî organlara kan akışı hem daha yavaş hem de daha az basınçlıdır. Bu tip bir dolaşım sistemi memelilere uygun değildir, zira bu kadar düşük basınçta böbrekler etkili biçimde çalışamaz. Kısacası kanın kalp ve damarlar sistemiyle çalışmasıdır. Kapalı dolaşım ilk kez toprak solucanında görülmüştür. Omurgalıların tamamında kapalı dolaşım vardır.Balıklarda kalp 2 odacıklıdır vücutlarında kirli kan dolaşır.Kurbağada kalp 3 odacıklıdır vücutlarında kirli kan dolaşır. Sürüngenlerde kalp 3 odacıklıdır ve kalp karıncığında yarım perde vardır. Timsahlarda perde tamdır, kirli ve temiz kan panizza adı verilen bir kanalda karışır.

   


Sayfayı Paylaş