Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ciklet balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır

  - Dişilerin yüzgeçleri genelde oval ve kısadır.
  - Yüzgeçleri sivri olanlar da çıkabilir fakat bunların yüzgeçleri kuyruğa kadar erişemez.
  - Vücut erkeklere göre ince ve uzundur.
  - Kafa yapıları küte yakındır

  - Erkeklerin yüzgeçleri sivri ve uzundur.Kuyruğun yarısına kadar gelir.
  - Daha yuvarlak bir vücut yapısına sahiptirler.
  - Kafa yapıları balon gibidir,dişielrden daha şişkindir.
  - Dudakları dişilere göre daha şiştir.

  Japon balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır?

  Karın metodu: Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

  Anüs metodu: Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

  Galsma metodu: Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.

  Sarı prenses balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır?

  Olgun erkeklerde sırt yüzgeç siyah renkli kabul edilir. Erkeklerde ağız kenarı yanaklar daha renkli, dişilerde ise mat ve daha beyazdır. Bazı erkeklerde göz ve ağız arasında kahverengi bir renk mevcuttur. Erkeklerin alt arka yüzgeçleri aşagı doğru eğimli ve sivridir. Kafa kısmı daha geniştir. Gözler arasındaki açıklık fazladır. Dişilerde alt arka yüzgeçler yuvarlak ve kuyruğa doğru yapışıktır. Kafa yapısı daha sivri ve gözler birbirine yakındır. Hareketleri sert olan daima erkektir.
   


Sayfayı Paylaş