Balıkların Beslenme Şekilleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve CAN tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Balıkların Beslenme Şekilleri ve Yemler

  Doğal ortamlarında balıklar bitkiler, yosunlar, böcekler veya küçük balıklarla beslenmekte bu beslenme şekilleri kayıt altına alınarak otçul, etçil ve Omnivor(hem etcil hem otcul) olarak ayrılmıştır. Etçil dendiğinde aklımıza gelen canlıları gözden geçirecek olursak ilk olarak aslan, kaplan, kurt, kedi, köpek gibi; bu etcil canlıların ot yediği görülmemiştir. Otcul dediğimizde inek, koyun gibi canlılar aklımıza gelir bu canlılarında kesinlikle et yediği görülmemiştir. Otcul canlıların mide ve bağırsak yapıları uzundur etcil canlıların ise kısadır. Otcula et etcile ot yedirdiğimiz taktirde sindirim sistemleri bozulacak hastalanacaktır. Bazı canlılar ise hem etcil hem otcul beslenir. Bu canlıları dengeli beslenmeli . Örneğin sürekli bir insan et ile beslense aşırı yağlanma kolestrol olacaktır. Sürekli sebze ile beslense özellikle çoçuklar bunun sonucunda kan hücreleri yenilenmiyecektir bu örnekler dengeli beslenmeyenler için çoğaltılabilir. Balıklarımız ister etcil ister otcul olsun tek tip yemle beslememeliyiz. Ama etcil veya otcul olduğuna dikkat etmeliyiz. Etçil balıklarla otçul balıkları bir arada beslemek yanlıştır. Sürekli kuru yem atmakta olduğumüz için her iki çeşit yemden atıp herkes beslemek istediği yemi yesin diyemeyiz. Doğal ortamlarında beslenmek istediği yemin canlı olması sebebiyle ayırt edebilirler. Ama kuru yemi ayırt etmeleri mümkün değildir.

  Balıkların doğal beslenme alışkanlıkları

  Doğal ortamlarında balıklar; sinek, böcek, bitkilerden yararlanırlar. Sularda gelişen, solucan, böcek larvaları, yeşil bitkiler, yosunlar, mercan oluşumları, salyangoz ve küçük balıkları yerler. Mevsimlik değişimler balıkların beslenmesini etkiler, gelen sellerle, bahar mevsiminde balıklara bol gıda çıkar ve bu mevsimde balıkların üremeleri artar.

  Balıkların bir kısmı su yüzeyinde avlanır, yüzen canlıları yerler. Bir kısmı orta düzeyde avlanır, yosun, bitki ve taşınan yemleri yerler. Bir kısmı da suyun dibinde beslenir, dibi eşeleyip yemini bulur.

  Balıkların besin gereksinimleri

  Balıklar, protein, karbonhidrat, yağ, mineraller, vitaminler ve su isterler. Proteinlerle balıkların kemikleri, kasları ve diğer organik unsurları gelişir. Karbonhidratlarla enerji sağlanırken, vitamin sağlığın oluşumuna katkıda bulunur, direnç'i ve kemik gücünü arttırır.

  İpuçları ve uyarılar: Canlı veya taze yiyecekler besleyici ve en çok tercih edilen balıklar tarafından sevilen gıdalardır. Solucanlar, böcek larvaları, su ve tuzlu su fleas karideslerini çabuk ve eğlenceli olarak tüketeceklerdir.
  Akvaryum balıklarına verilecek olan canlı yemler hastalık getirmeyecek ve bakteri taşıyacak kirliklikte olmamlıdır. Bu nedenle, her zaman temiz yerlerden alınmalı ve bulundukları sular kirli olmamalıdır. Ölü olanlar ayıklanarak temizlenmelidir. Bu tarz canlı yemleri tuzlu suda bekletmek faydalıdır.

  Balıkların ağız yapıları beslenme şekillerini gösterir. Aşağı doğru dönük ağızlı balıklar dipten beslenme alışkanlığına sahiptir, batan yemler bulundurulmalı ve tercih edilmelidir. Tamamen bitkisel beslenen türler için yemler bir kaç çeşt olarak bulundurulmalı ve farklı markaların farklı içeriğe sahip yemleri tercih edilmelidir.

  Besin temini

  Balıklarınız için kullanacağınız besinleri hazır alabileceğiniz gibi kendinizde hazırlayabilirsiniz. Hazır alınabilecek yemler ve açıklamaları şöyledir;

  • Palet Yemler: Suda yüzen ve dibe batan çeşitleri vardır.
  • Tablet Yemler: Cama yapışan ve dibe dökülenleri vardır.
  • Pul Yemler: Suya bırakılınca önce yüzen daha sonra batan yemlerdir.
  • Tane Yemler: Dip balıkları için üretilen suyun dibine batan yemlerdir.
  • Daphnia: Su piresi, kurutulmuş.
  • Kurutulmuş sinek larvaları, kan kurdu (kurutulmuş)
  • Kurutulmuş karides

  Balıklarınız için besinleri satın alabileceğiniz gibi doğadan toplayabilirsinizde, bunu bahçe, havuz yada derelerden yapabilirsiniz. Toplama yemlerin tehlikeli olma riski vardır, bu yüzden mikroplardan arındırılıp verilmelidir. Canlı olarak temiz suda tutulmalı, buzdolabında saklanmalıdır. Canlı yemler verilirken ölü olanlar temizlenmeli ve balıklara bir zarar vermeleri engellenmelidir.

  Suda bulunan canlı yemler

  • Su Piresi: Daphnia.Kırmızı ve beyaz türleri vardır.Su piresi denmesinin sebebi su içinde kısa sıçramalar yapmasındandır.Toplanan su pireleri bir saat kadar temiz suda bekletilip atıklardan arıtıldıktan sonra canlı olanları toplanarak balıklara verilir.

  • Cyclops: Büyük balıklar için, suyun orta katmanlarında bulunurlar.

  • Saydam Kurt: Büyük balıklara verilir. Suyun üst tabakalarında bulunurlar. Bir cm. uzunluğunda iplik inceliğindedirler. Şeffaf bir beyazlığı vardır. Suda dikine dururlar. Ani kıvrılışlarla süratli yüzerler.

  • Sivrisinek ve larvalar: Bahçe havuzlarında ve su birikintilerinde bulunur. Bir cm. uzunlukta çamura gömülü dururlar, karanlık ve nemli bir ortamda uzun süre saklanabilirler.

  • Tubifex: Kirli sularda gelişirler, pis sularda ve havuzlarda bulunur suyun dibinde bir kısmı zeminin içine gömülüdür. Solucana benzer koyu kırmızı renktedir. 3 cm. uzunlukta, kıl gibi ince, sürekli hareketlidir.Yarısı toprakta gömülü olduğu için toprakla birlikte alınmalı ve temizlenerek balıklara verilmelidir. Yemlikle verilmesi önerilir, akvaryuma serbest bırakılan canlı kuma gömülür ve balıklar üstteki kısmı kopararak yerler kum içerisinde kalan kısım kirliliğe sebep olur.

  • Kan kurdu: Havuz ve sularda bulunur, yüzen larvalardır, suyun dibinde gelişir.

  Toprakta bulunan canlı yemler

  Bahçenizden balıklarınız için canlı yem toplayabilirsiniz. Kimyasal atıkların olduğu alanlardan bu tür yemleri toplamak tehlikelidir. Yemlerin doğranıp, ezilip balığın yiyebileceği şekle getirilmesi gerekir.

  • Çekirge: İri balıklar için uygun bir yemdir.
  • Sinek ve kurtlar: İlaçsız temiz olmalılardır.
  • Ağaç bitleri: Daha çok çöplük ve ağaçların üzerlerinde bulunurlar.
  • Solucan: Balığınızın büyüklüğüne göre olduğu gibi yada doğranarak verilir.
  • Kırkayak, Dana burnu: Doğranarak verilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş