Balıklarda Sürtünme Problemi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve CAN tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Balıklarda kuma sürtünme tedavisi
  Akvaryum Balıklarında Sürtünme Sorunu

  Yeni kurulan akvaryumlarda en büyük yapılan hatalardan birtanesi ise suyun doldurduktan sonra hemen balıkların içine atılması ve bir süre sonra balıkların kendini kuma ve dekorlara sürtünme problemleri oluşmaktadır.
  Bu tamamen akvaryumdaki biyolojik dengenin oturmamasından dolayı olmaktadır. Tedavi yöntemlerine gelirsek yeni kurulan akvaryumdaki herhangi bir dekoru veya kumu yıkamamalısınız. Akvaryumunuzda dış motor varsa eğer içini sakın yıkamayın. Düzenli olarak her gün yüzde 20 su değiştirin. Ekleyeceğiniz su kesinlikle en az 12 saat ağzı açık kapta dinlenmiş su olmalıdır.

  Bunları yapılırken ayrıca akvaryumunuzun içine 2 adet kesme şeker ve bir kapak sirke ekleyiniz. Bu şekilde akvaryumunuzdaki biyolojik dengeyi hızlandırmış olacaksınız.

  Balıklarda görülen sürtünme sorununun en sık nedeni sudaki yetersiz biyolojik dönüşümün sonucu olarak yükselen nitrit değerleridir.

  Nitrit değerlerinin yüksekliği basit bir akvaryum testiyle ölçülebilir. Bunun için üretilmiş suya daldırılan şeritler vardır. Renk reaksiyonu esasına dayanan bu basit testler bize sudaki nitrit seviyeleri hakkında bilgi verir. İdeal bir akvaryumda nitrit ölçülemeyecek kadar düşük olmalıdır.

  Nitrit sorunu yaşanan bir akvaryumda test yapmadan bile sorunu farketmek olasıdır. Balıklar kuma veya dekorasyon malzemesine çoğu zaman yan yatarak sürtünürler. Bunu genelde titreme benzeri hareketler izler. Yüzgeçler kapanıp açılarak titreştirilir. Bu belirtiler yemleme sonrası iyice artar. Bakteri kültürü eklenmesi sorunu dramatik olarak düzeltir. Ancak yeni kurulan bir akvaryumla karşı karşıya değilsek, kültürün eklenmesi genellikle sadece geçici bir çözüm olacaktır. Asıl sorunu yani suda yüksek nitrit değerleri oluşturan hatayı bulmak esas hedef olmalıdır.

  Kalabalık, yeterli su hareketi olmayan, kalitesiz yemlerle bolca yemlenen, düzenli olarak kısmi (%20 gibi) su değişimleri yapılmayan her akvaryum, yüksek nitrit riskiyle karşı karşıyadır. Su sıcaklığındaki ani düşüşler de biyolojik dönüşümü bozarak sorun yaratabilir.

  Akvaryumunuz hemen ilaç atmayın
  Kuma sürtünen balıklardan telaşmanıp hemen akvaryumculara gidip ilaç atmayın. Kuma sürtünme hemen bir hastalık başlangıcı olmayabilir. Fakat tedavi olmazsa iç ve dış parazitlere yol açabilir.
   


Sayfayı Paylaş