Balıklar Nasıl Uyur?

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Balıklar uyur mu? Uyursa uyku hali nasıl oluyor?

  Balığın göz kapağı yok. Peki nasıl uyuyor? Köpekbalıkları dışında balıkların göz kapakları olmadığı doğru. Ama bu onların uyumadığı anlamina gelmiyor. Bizim bildiğimiz anlamda gözlerini kapatarak uyumuyorlar ama onlar da dinleniyor. Balıklar genellikle bulundukları yerde sabit durarak uyuyor, yani dinleniyorlar. Bazı okyanus balıkları ise dinlenirken bile hareket etmeye devam ediyor.

  Gözleri açık olan balıkların uyumadığı düşünebilir. Balıklar dinlenme hali diyebileceğimiz bir uyku davranışı gösterirler. Ancak bu hal, diğer hayvanlarda görülen uyku hallerinden oldukça farklıdır.

  Gündüzleri suda gezen balık türleri, vücut hareketlerini yavaşlatarak geceleri korunaklı kayalıklara veya oyuklara çekilerek dinlenirler. O sıra en küçük bir su dalgasından bile etkilenip hareket edebililer.

  Geceleri aktif olan balık türleri de, gündüzleri belli alanlarda hareketsiz durarak uyku haline geçerler.

  Birçok köpekbalığı türü ise, su altında nefes alabilmek ve devamlı olarak oksijenden faydalanmak için her zaman yüzmek zorundadır. Ancak bir yandan hareket ederken, zaman zaman beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak dinlenme haline geçerler. Bazı köpekbalığı türlerinin ise okyanusun dibinde hareketsiz kalarak dinlendikleri gözlenmiştir.
   


Sayfayı Paylaş