Bale Dansçısı Mesleği ve Özellikleri

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bale Dansçısı Bale Dansçısı Nedir
  Bale Dansçısı olmak için, Bale dansı sanatı ve bu sanatı yapan bale dansçısı hakkında bilgi

  bir öyküde rolünü üstlendiği karakterin duygu ve düşüncelerini müzik
  eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandıran kişiye bale dansçısı denir.

  Bale dansçısı sahnede;
  - Sahnede canlandırılacak öyküyü okur
  - Rolünü canlandıracağı kişinin duygu ve düşüncelerini özümler
  - Yapacağı hareketlerin figürlerini öğrenir ve bunu egzersizlerle geliştirir
  - Ekip halindeki prova çalışmalarına katılır
  - Gösteri günü vaktinde gelerek kostümünü giyer ve makyajını yaptırır
  - Sırası geldiğinde sahneye çıkar ve figürlerini müzik eşliğinde ayak parmakları
  üzerinde zarif hareketlerle dans ederek yapar. Hareketlerinin müzikle ve diğer
  oyuncuların hareketleri ile uyumlu olmasına çalışır
  - Gösteri bitince diğer oyuncularla birlikte seyircileri selamlar. (Sahnede tek
  başına bir eşle veya dans grubunun üyesi olarak figürlerini sergiler.)

  Bale dansçısı olmak isteyen bir kimsenin;
  - Bedence sağlam yapılı olması kemik ve kas yapısının ayak parmakları üzerinde yürümeye koşmaya ve dönmeye elverişli olması
  - Ezgileri ve ritmleri ayırdetme yeteneğine sahip olması
  - Uzun ve yorucu çalışmalar yapması gerektiğinden sabırlı olması
  - Yaratıcı olması
  - Yönergelere uygun davranması
  - Başkaları ile işbirliğine açık olması gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Bale dansçısı genellikle kapalı ortamlarda gösterisini sunar ancak zaman zaman açık-hava tiyatrolarında da oyunun sergilendiği olur. Bale dansçısı oyunda bir ekibin üyesi olarak rolünü yapar. Temsiller genellikle gece verildiği için bale dansçısı gündüz dinlenir veya provalara katılır. Geceleri hafta sonu ve bayram tatillerinde görev yapmak durumundadır. Bale dansçısı:Koreograflarla Meslektaşlarıyla Bale eğitmenleriyle Orkestra şefiyle Bale piyanistiyle Sahne sorumlusuyla Sahne müdürüyle Repetitörle (koreograf yardımcısı) iletişimde bulunur.

  Bale dansçılığı eğitimi aşağıdaki üniversitelerin Devlet Konservatuarları Bale
  Bölümlerinde verilmektedir.
  - Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Dansçılığı Bölümü
  - Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı Bale Bölümü
  - İstanbul Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Bale Bölümü
  - Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Bale Bölümü.

  ÖN EĞITIMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
  Beden Eğitimi Müzik.

  BALE MESLEK EĞITIMINE GIRIŞ KOŞULLARI
  Bale eğitimine başlamak için 12 yaşından büyük olmamak en az ilköğretim altıncı sınıfına geçmiş olmak ve konservatuar giriş (Özel Yetenek) sınavlarında başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavlara başvurabilmek için ayrıca vücut yapısı arızasız ve baleye yatkın olmak. Ezgileri ve ritmleri ayırdetme yeteneğine sahip olmak. Yapılacak mülakatta bale eğitimi ve mesleğinin gerektirdiği özellikler açısından (Yapısalruhsalzihinsel v.b) olumlu bir izlenim bırakmış olmak gerekmektedir. Konservatuarda bale eğitimi almak için yukarıda bahsedilen koşullara uygun öğrenciler Konservatuarda başarılı olmaları koşuluyla Müzik ve Bale İlköğretimokulu Lise devresi ve Lisans olmak üzere eğitimlerine devam ederler. Konservatuarda bale ilköğretim okulu ve lise devresi eğitimi almayıp lisans düzeyinde Bale eğitimi almak isteyenlerin ise Lise veya dengi okul mezunu olmaları Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) herhangi bir puan türünden barajı aşarak başarılı olduktan sonra Konservatuar tarafından yapılacak olan özel yetenek sınavında girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir.

  BALE EĞITIM SÜRESI VE IÇERIĞI
  Bale dansçılığı Konservatuar Bale Bölümünde orta devre 3 yıl lise devresi 3 yıl lisans devresi 4 yıl olmak üzere toplam 10 yıl süren bir eğitimi gerektirmektedir.
  Orta Devre' de: Klasik Bale Tarihi Danslar Solfej - Kulak Eğitimi Emprevizasyon gibi sanat derslerinin yanındaTürkçe Matematik Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Milli Coğrafya gibi genel kültür dersleri de verilmektedir.
  Lise Devresi'nde: Klasik Bale Karakter Repertuar Birlikte Uygulama Çağdaş Dans Dans Yazısı Bale Tarihi Piyano Psikoloji Sosyoloji gibi dersler verilmektedir.
  Lisans Dönemi'nde: Klasik Bale Karakter Modern Halk Dansları ve Sanat Tarihi Repertuar Uygulama (Birlikte) Pas De Deux MakyajEğitim Psikolojisi Mitoloji Estetik Sahne Sanatları Tarihi Müzik Tarihi Müzik dersleri verilmektedir.Bale çok güç ve uzun bir eğitime ihtiyaç gösteren yorucu bir sanat dalıdır. Bale sanatçısı olabilmek için kabiliyet müziği sevme doğuştan ritim anlayışına sahip olmak yeterli değildir. Küçük yaşlarda başlayıp uzun yıllar boyunca her gün ve sürekli eğitim yapmak zorunluluğu vardır. Derslerde bale öğretmenleri tarafından hazırlanmış akademik bale karakteriyle dansçının teknik ve eleştiri yeteneği artırılır.

  BALE EĞİTİMİ SONUNDA ALINAN BELGE-DIPLOMA VE UNVAN
  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Konservatuar lisans diploması verilir. Mesleğe profesyonel olarak başlamak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü' nün açmış olduğu sınavı kazanmakla mümkündür. İlk başlangıçta verilen unvan "Stajyer Sanatçı" unvanıdır. Stajyer olarak en az 1 yıl çalıştıktan sonra bale sanatçısı unvanıyla göreve devam edilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULMA OLANAKLARI
  Bale dansçıları sanatçı unvanıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (Ankara) ile bu kuruma bağlı Opera ve Bale Müdürlüklerinde ayrıca özel bale topluluklarında görev alabilir. Bunun dışında eğitici olarak Devlet Konservatuarları ile özel bale kurslarında çalışma alanı bulabilirler. Kültür Bakanlığı'na bağlı bir kurum olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ndeki orkestra opera ve bale sanatçı kadroları her yıl Maliye Bakanlığı vizesi ile temin edilmektedir. Dolayısıyla yıl içinde Kurumun açtığı bale sanatçısı sınavına müracaat çok fazla da olsa ancak uygun görülen kadro sayısı kadar sanatçı alınabilmektedir. Devlet Opera ve Bale Müdürlükleri halen Ankara İzmir İstanbul ve Mersin gibi büyük illerde bulunmakta bazı illerde de kuruluş alışmaları devam etmektedir.

  MESLEKTE ILERLEME
  Bale sanatçıları sahnedeki performanslarına bağlı olarak sırasıyla:
  Kordo (Bütün eserlerde Baş balerin ve Baş dansçının arkasında yer alarak dans
  eden bale dansçılarına verilen unvan)
  Solist Dansçı
  Prima Balerin (Solo dans eden bayanlar için kullanılır)
  Baş Dansçı (Bu unvan erkek dansçılar için kullanılır)
  Baş Balerin (Bu unvan bayan dansçılar için kullanılır)
  unvanlarını almak suretiyle mesleklerinde ilerleme imkanı bulabilirler.

  Bale Dansçısı Mesleği Hakkında Bilgiler
   


Sayfayı Paylaş