Baldıran Otunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Baldıran Bitkisinin Faydaları

  Diğer İsimleri : Ağuotu, Conium maculatum, Ciques, Hemlock

  Baldıran: Maydanozgillerden nemli yerlerde yetişen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Yeprakları büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Başta konisin olmak üzere conin, conhydrin gibi alkoloidler ve organik asitler barındırır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çeşidi vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

  Baldıran Otunun Bilinen Faydaları: Göğüs ağrısına, öksürüğe, nefes darlığına, idrar söktürmeye faydalıdır. Kaynatılıp lapası şişlik üzerine konursa şişliği indirir. Külleri saçlara sürülürse kuvvetlendirir. Ağrı ve spazmları giderir. Siyatik ve sarada etkilidir. Romatizma ağrılarını azaltır. Uyuz ve çıbanlara karşı da faydalıdır. Hekimlikte siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalığının tedavisinde kullanılır.

  Uyarı: İçeriğinde bulunan “Coniine“ maddesinin 0,5 ile 1 gr’mı yetişkin bir insanı öldürebilir. Ayrıca nefes yolarını felce uğratabilir.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Baldıran Nasıl Kullanılır? Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı tehlikelidir. Lapa haline getirilip haricen kullanılır. Baldıran zehiri hareket sinirlerini felç eder. 6 gr.'dan fazlası öldürücüdür.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş