Bakteriyoloji Nedir?

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 11 Eylül 2019 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Bakteriyoloji

  Mikrobiyolojinin bakterileri inceleyen bir alt dalıdır. Hollandalı "robert hook" mikroskobu bularak mikrobiyojinin temellerini atmış oldu.

  Pasteur'un çalışmalarıyla 19. yüzyılda başladı ve giderek gelişti. Mikropların incelenmesi, değişik kültür ortamlarında üretilmesi ve boyanması, bakteriyolojik araştırmaların kapsamındadır. Bu alanda çalışan uzmanlara "bakteriyolog" denir.

  Bakteriyoloji'nin Doğuşu

  Spallanzani her canlının daha önceki kendi türünden bir canlıdan meydana gelebileceğini yaptığı deneylerle ispatladı. Mikroskopla görülebilen ve et suyunu bulandıran küçücük canlıların alemi hakkında pek çok deneme ve açıklamalar yapmış olmasına rağmen bunların insan ve hayvanların ölümlerine neden oldukları hakkında bir açıklama yapmamıştır. Bugün genel olarak mikrop adını verdiğimiz bu küçük canlıların hastalıkların etkeni oldukları hakkındaki ilk açıklamayı Robert Koch (1843-1910) yapmıştır. Koch, Antrax üzerinde yaptığı denemelerle hastalıkların mikroplardan ileri geldiğini ispatlamıştır. R. Koch’un bunu, kendisiyle çağdaş olan Louis Pasteure (1822-1895)'den önce başarmış olması Pasteur’u üzmüş ve kızdırmıştır. Pasteur bir kimyagerdi, yaptığı buluşlarla genç yaşta büyük üne kavuşmuştu.

  Tartarik asidin iki yerine dört farklı çeşidi bulunduğunu, şarap üretimindeki aksaklıkları gidermek için yaptığı çalışmalarla fermantasyon, pasteorezizasyon ve sterilizasyonun esaslarını kurmuş; bu buluş cerrahlar için parlak başarılar sağlamıştır. İpekböcekçiliğini felce uğratan Febrine hastalığının etken ve çarelerini ortaya koymuştur.

  Pasteur, Koch’un bu buluşundan sonra çalışmalarını hızlandırdı. Kan çıbanının, Loğusa hummasının etkenlerini gösterdi, fakat tatmin olmuyordu. Pasteur eski ve zayıflatılmış mikroplarla Tavuk kolerasına karşı tavukları koruduğunu gördükten sonra aynı deneyleri Antraxta denedi, sonuç başarılıydı. Bundan sonra Pasteur kuduz üzerinde çalışmaya başladı. Kuduz virusunu zayıflatmak uzun zaman aldı. Sonunda kurutarak zayıflatılmış virusla köpeklere 14 günlük uygulamayla bağışıklık verebilmiştir (1881). 1885’te aşıyı ilk defa bir insana uygulamış, bunu birçok vakalar takip etmiştir. Bu müthiş buluş dünyayı kısa zamanda sardı. Her taraftan Pasteur’e para yağmaya başlamış ve laboratuvarlar yapılmıştır. Fakat Pasteur bu laboratuvarlarda çalışma olanağı bulamamış ve 1895’te 73 yaşında hayata gözlerini kapamış, ancak hekimlik için bir çığır açılmıştır. Dünyanın her tarafında aynı yolları izleyen bilim adamları bugün herbiri bir ilim dalı olan Bakteriyoloji, Viroloji, İmmunoloji ve Epidemiyolojinin temellerini atmışlardır.
   


Sayfayı Paylaş