Bakara Suresinin Fazileti

Konusu 'Kuran-ı Kerim' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bakara Suresinin Fazileti
  Bakara Suresi’ni Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) nasıl anlatıyor?

  1. Rasûlullah'tan (sallallahu aleyhi ve sellem) "Kim herhangi bir gecede Bakara Suresi’ni okursa, o sâyede kendisine cennette tâc giydirilir."

  2. "Kur'an'ın en fazîletli suresi Bakara’dır."

  3. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Bakara Sûresi hakkında şöyle buyurmuşlardır: "Her şeyin bir senâmı -bir hörgücü, bir zirvesi- vardır. Kur'ân'ın zirvesi de el-Bakara Sûresi’dir".

  4. Ebu Ümâme el-Bâhilî'den rivâyete göre kendisi; Rasûlullah'ı (sallallahu aleyhi ve sellem) işittim, şöyle buyuruyordu demiştir: "Kur'an okumaya devam ediniz. Çünkü Kur'ân kıyamet günü okuyucularına şefaatçi olarak gelecektir. İki Zehrâyı (ay gibi parlak ve nurlu el-Bakara ile Âl-i İmrân sûrelerini) okumaya devam ediniz. Çünkü bu iki sure kıyâmet gününde iki bulut kümesi yahut iki gölgeleyici yahut da gökyüzünde kanatlarını açmış saf saf iki alay kuş gibi gelecekler ve kendilerini okuyan kişileri hararetten, ateşten koruyacaklar, şefaat edeceklerdir. Bakara Sûresi’ni okuyunuz. Çünkü onu okumak bereket, terk etmek ise pişmanlıktır. Sihirbazlar ona güç yetiremezler."

  5. Rasûlullah’a (sallallahu aleyhi ve selem) bir gün bir melek geldiği sırada, "Müjde, sana iki nur verildi ki, senden önce hiçbir peygambere verilmemişti. Bunlar Fâtiha Sûresi ve Bakara Sûresi’nin son âyetleri." diye müjdelenmiştir.

  6."Kim Bakara Sûresi’nin son iki ayetini geceleyin okursa bunlar kendisine yeter."

  7. Kur'an âyetlerinin en yücesi olan Âyetü'l- Kürsî'nin bu surede yer almış olması da onun faziletini gösterir.

  8. "Her şeyin bir şerefi var. Kur'ân-ı Kerîm'in şerefesi de Bakara Sûresi’dir. Bu surede bir âyet vardır ki, Kur'ân âyetlerinin efendisidir : "Âyetü'l-Kürsî".
   


Sayfayı Paylaş