Bakara Suresi 177.Ayet anlamının incelemesi

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Bakara Suresi Meali incelemesi
  Bakara suresi 177.ayetin anlamını inceleyerek bir insanın yapması gerekenlerin sorumluluklarını yazınız.

  Bakara Suresi Cüz 1 Ayet 177
  Leysel birre en tuvellû vucûhekum kıbelel maşrıkı vel magrıbi ve lâkinnel birre men âmene billâhi vel yevmil âhırı vel melâiketi vel kitâbi ven nebiyyîn(nebiyyîne), ve âtel mâle alâ hubbihî zevil kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîne vebnes sebîli, ves sâilîne ve fîr rıkâb(rıkâbi), ve ekâmes salâte ve âtez zekât(zekâte), vel mûfûne bi ahdihim izâ âhed(âhedû), ves sâbirîne fîl be’sâi ved darrâi ve hînel be’s(be’si) ulâikellezîne sadakû, ve ulâike humul muttekûn(muttekûne).

  Bakara Suresi Cüz 1 Ayet 177 Meali
  Yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz (hakiki îmânı yansıtan) BİRR (ebrar kılacak davranış biçimi) değildir. Lâkin birr, kişinin, Allah'a, yevm'il âhire (Allah'a ulaşılan sonraki güne, hidayet gününe, vuslat gününe) meleklere, Kitab'a ve peygamberlere îmân etmesi ve sevdiği maldan, akrabalara (yakınlık sahiplerine) yetimlere, miskinlere (çalışamaz durumda olan ihtiyarlara), yolda kalmış yolculara, isteyen (muhtaçlara), köle ve (kurtulmaları için) esirlere vermesi ve namazı kılması, zekâtı vermesidir. Ve (Allah'a ve insanlara) ahd verdikleri zaman ahdlerine vefa edenler (yerine getirenler), zorlukta ve darlıkta ve şiddetli savaş halinde sabredenler, işte onlar sadık olanlardır. İşte onlar muttekilerdir (takva sahibi olanlardır).
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Bakara Suresi 177.Ayet anlamının incelemesi

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  Ebrar, cennete girecek olan birrlerin sahipleri, füccarsa, cehennemlik olan füccurun sahipleridir. Ebrar, insanın yüzünü, Beyt'ül Makdes'ten Beyt'ül Haram'a çevirmesi değildir. Günümüzde birr, yılda bir kere bir miktar altın ya da gümüş olarak verilen, borçlu olanın vermesi bile düşünülmeyen, çeşitli kalıplara sokulmuş bir müessese haline getirilmiştir. Oysaki birr, sadece zekât vermek değildir.

  Zekâtın ötesinde, senede bir defa değil, her ne standartta olunursa olunsun verilmesi gereken bir paradır. borcu olsa dahi vermesi gereken, tam aksine ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacı oldukça verilmesi istenen paradır. zamanı yoktur.

  Birr, 7 grup insana verilir:

  Hastalar, yolcular, yetimler, ihtiyarlar, esirler, köleler ve akrabalar. Zekâtın insanlar tarafından değiştirilmesi Allah katında bir önem taşımaz. Zekâtın miktarı hanefi mezhebinde 40'ta 1'dir. Yani %2,5'tur. Birr'in miktarı da %2,5'tur. Buna göre kişinin kazancının %5'i haramdır. Bu %5 başkalarına verilmelidir. Kişi kazandığı sürece %5'lik miktarı kendisine harcamamak zorundadır. Kişi hem zekâtı hem de birr'i vermelidir. Kim ruhunu Allah'a ulaştırırsa takva sahibi olur. Daha ötede fizik vücudunu Allah'a teslim ettiği zaman yeni bir takvanın sahibi olur. Nefsini Allah'a teslim ettiği zaman yine takva sahibi olur. Sabrın sahibi olmak da derecelerine göre, kişinin takva sahibi olma standartlarını geçerli kılar. Ve iradesinin teslimiyle bihakkın takvaya ulaşır.

  Bu âyet-i kerimede yevm'il âhir, ölmeden evvel ruhun Allah'a ulaştığı gündür.
   

Sayfayı Paylaş