Bağırsağımızda Yaşayan Bakterilerin Beslenme Şekli Nedir?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 3 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Kalın bağırsağımızda yaşayan b ve k vitamini üreten bakterilerin beslenme şekli nedir?
   


 2. GamZe Moderator

  Simbiyotik ilişkiler: Ortak yaşam ilişkileridir. Birbirine benzemeyen, iki veya daha fazla sayıda organizmanın, birbirine daima yarar sağlama zorunluluğu olmaksızın, geçici veya sürekli bir şekilde yürütülen bir arada yaşam biçimidir. Simbiyotik ilişkiler komensalizm, mutualizm ve parazitizm olmak üzere üç farklı şekilde görülmektedir.

  Komensalizm (Tek Taraflı Ortaklık): Birlikte yaşayan iki canlıdan birinin yarar gördüğü diğerinin ise ne yarar ne de zarar gördüğü durumdur. Örneğin bazı yüksek gövdeli ağaçlar üzerinde yaşayan otsu çiçekli bitkiler, ağacın gövdesine tutunmaları sayesinde güneş ışığından daha etkin bir biçimde yararlanabilirken, ağaç ise bundan herhangi bir zarar görmemekte veya yarar sağlamamaktadır. Komensal yaşayan bireyler, birbirlerinden ayrı olduklarında da yaşamlarına devam edebilirler.

  Mutualizm (İkili Ortaklık): Her iki organizmanın karşılıklı yarar sağladığı simbiyotik ilişkilerdir. Birlikte yaşamak bir anlamda evrimsel açıdan zorunlu hale gelmiş ve artık “zorunlu simbiyoz” adını almıştır. Örneğin alg ve mantar birlikteliğinden oluşan likenlerde, mantarın görevi alge inorganik madde ve su sağlamaktır. Alg ise, fotosentez sonucunda, bu birlikteliğe gerekli olan organik molekülleri sentezler ve oksijeni üretir.

  Mutualizm (İki taraflı ortaklık):
  - İki canlının karşılıklı olarak birbirine fayda sağladığı yaşam şeklidir.Örneğin;mantarla algin bir araya gelerek oluşturduğu likenler,karşılıklı yardımlaşmanın en iyi örneğini gösterirler.
  - Mutualist yaşayan bireyler birbirlerinden ayrıldıkları zaman birey sayılarında azalmalar meydana gelebilir.
  - Mantar ürettiği karbondioksit ve suyu alge verir.Alg ise fotosentez yaparak ürettiği oksijen ve besini mantara verir.Bu özelliklerinden dolayı likenler en olumsuz şartlarda bile yaşayabilirler.
  - Termitler,odun yiyerek beslenen beyaz karıncalardır.Ancak odunu (selülozu) sindirecek enzimleri yoktur.Bu hayvanın bağırsaklarında yaşayan tek hücreli canlılar termitin yediği odunu sindirerek hem kendi besinlerini hem de karıncanın besinlerini temin etmiş olurlar.
  - İnsan bağırsağında yaşayan bakteriler ,buradaki artıklarla beslenirken,insana B ve K vitamini üretip verirler.
  - Geviş getiren otçul memelilerde de selülozu sindirecek enzim sistemleri yoktur.Bu hayvanların midelerinde yaşayan bazı bakteriler ve tek hücreli canlılar hayvanın yediği otu sindirerek hem kendi besinlerini karşılarlar hem de hayvanın besin ihtiyacını karşılamış olurlar.
  - Timsahlar yemeğini yedikten sonra ağzını açıp beklerler.Bazı kuşlar gelip timsahın dişlerinin arasındaki etleri yerler.Böylece hem karnını doyurmuş olurlar hemde timsahın dişlerini temizlerler.
  - Baklagil köklerinde yaşayan Rhizobium adı verilen bakteriler de mutualist yaşama örnek verilebilir.

  Parazitizm (Asalaklık): Çifti oluşturan canlılardan birisinin (parazit) yarar, diğerinin zarar gördüğü (konak) birlikteliktir. Yani bir canlının bir başkasının üzerinde ona zarar vererek yaşamasıdır. Örneğin bağırsakta yaşayan tenyalar ve solucanlar gibi.
   

Sayfayı Paylaş