Bağımsızlık ile ilgili sözler Bağımsızlık sözleri

Konusu 'Karışık Sözler' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Kelepçeli eller, alkış tutamaz.

  Anonim

  İnsan yok edilebilir, ama teslim alınamaz.

  Ernest Hemingvvay

  Hürriyet yok olunca bir memleket kalır; fakat artık bir yurt mevcut değildir.

  François Rene de Chateaubriand

  Tüm maddi görkem, benim için her zaman ulaşılamaz olacaktır; ama ne önemi var, lüks beni ilgilendirmiyor, benim için önemli olan tek şey bağımsızlık.

  Frederic Amiel

  Hür bir millet, sınırlarını pazarlık konusu yapmaz.

  Heryo

  Hür insanın vücudu esir edilebilir; ama ruhu yakalanamaz.

  Jacgues Amyot

  Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini ve daha sonra da istiklallerini kaybetmeye mahkûmdur.

  Mustafa Kemal Atatürk

  Bence ulusta şerefin, onurun, namusun ve insanlığın devam edilmesi, mutlaka o ulusun özgürlük ve egemenliğe sahip olması imkanına bağlıdır.

  Mustafa Kemal Atatürk

  Bir ulusun yaşayabilmesi için, özgürlük ve bağımsızlığına sahip olması gerekir.

  Mustafa Kemal Atatürk

  Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

  Mustafa Kemal Atatürk

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  Mustafa Kemal Atatürk

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  Mustafa Kemal Atatürk

  İnsanlarla uğraşmada üstünlüğe ulaşmanın tek yolu onlardan bağımsız olduğunuzu göstermenizdir.

  Arthur Schopenhauer
   


Sayfayı Paylaş