Bademin Faydaları ve Zararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Badem ve Faydaları

  Badem (prunus amygdalus) : Gülgillerden bir çeşit ağacın yemişidir. Meyvesi ancak çağla halindeyken yenir. Olgunlaştıktan sonra, sert kabukla kaplı olan içi yenir. Hekimlikte kullanılan kısmı da burasıdır. Başlıca 2 çeşidi vardır. Acıbadem ve Tatlıbadem

  Bademin, diğer kabuklu yemişler gibi, besin değerleri son derece yüksektir. Kalsiyum, fosfor, çinko, demir, magnezyum, potasyum, A, B, C ve E vitaminleri içeren badem sağlık dostu bir besindir. Bademin ezilerek yağı elde edilir.

  Bademin Bilinen Faydaları: Vücuda, beyne ve göze kuvvet verir. Yüksek kalori değeriyle kilo almaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelir. Cinsel güçsüzlüğe karşı yararlıdır. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardım eder. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Tansiyonu düşürür. Strese iyi gelen yiyecekler arasındadır. Nekahat devresini kısaltır. Kan şeker düzeyini düzenleyicidir. Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir. Kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı koruyucudur. İdrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapları iyileştirici özelliktedir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Bronşit, boğaz ağrısı, anjin, boğaz yanması ve akciğer hastalıklarında faydalıdır. Kuru ciltler için besleyicidir. Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır.

  Badem yağı cilt bakımı, saç ve tırnak bakımına yönelikte kullanılır. Bademyağı kabızlığı giderir. Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder. Kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler. Kulak ağrılarını dindirir. Acı badem öksürüğü kesici etkide olmasına rağmen fazla dozda alındığında zehirlenmeye neden olabilir. Yumurtayla karıştırılıp da, basur memelerine sürülecek olursa, ağrı ve yanmaları giderir. Burun Kuruluğunun giderilmesinde faydalıdır.turkeyarena.net Çocuklarınız ya da siz bu rahatsızlıktan kurtulmak için günde iki-üç kere bir-iki damla Badem Yağını burunlarınıza damlatıp bu problemden kurtulabilirsiniz.

  İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Badem ve Badem Yağı Nasıl Kullanılır? Badem taze olarak yenebileceği gibi olgunlaştıktan sonra çekirdeği de yenebilir. Badem, yemeklere ve tatlılara ayrı bir lezzet katmanın yanında besin değerlerini de arttırır. Badem Yağı makyaj çıkarıcı, cilt temizleyici ve yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Özellikle hamilelerin cilt çatlaklarının oluşumunu ve iz bırakmasını önlemek için kullanılır.
   

Sayfayı Paylaş