Badem Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Badem Yağı Faydaları ve Kullanımı
  Badem Yağı: Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir.

  Badem Yağının Faydaları: Pürüzleri giderir. Tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye haricen uygulanan bi preparattır. Hamileler doğum yaptıktan sonra karın derisi catlamasın diye hamileyken karınlarına sürerler. Aynısı zayıflayan şişman bayanlarda da geçerlidir.

  Uyarı: Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Badem yağı sürülmüş saç ile hemen duşa girilmemelidir. Çünkü yukarıdan aşağıya doğru akan suyun saçta bulunan badem yağını vücuda yayacağı ve badem yağını vücuttan çıkarması zorlaşacaktır.turkeyarena.net Bu yüzden önce saçınızı yıkamanız tavsiye edilir. Ayrıca badem yağının sivilce çıkardığı için yüz kısmına sürülmemesi önerilir.
   


 2. elif Moderator

  Badem Yağı Nasıl Kullanılır? Saçlar için susam, fındık, ceviz ve çam terebentin yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. Kabızlık için doktor kontrolünde günde 1 çay kaşığı içilir.

  Yapacağınız banyo sonrasında elinize biraz sürüp nemli saç uçlarınıza yaymanız, birçok saç kreminden ve jöleden daha etkili bir sonuç verecektir. Ve kurumuş saç uçlarınız oldukça canlı görünecektir.

  Ayrıca, eve geldiğiniz bir akşam badem yağını tek başına saç diplerinize sürebilir, bir-iki saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.
   
 3. Funda3418 Well-Known Member

  arkadaşlar badem yağı kullananlar varmı saçları için gerçekten iyi geliyormu
   
 4. Ayşe Melek Well-Known Member

  badem yağı tek başına saça sürüldüğünde pek işe yaramıyormuş galiba aktar söylemişti ama ne derece doğru bilemem
   
 5. Misafir Guest

  Badem yağı yüzde yada ciltte tüylenme yapıyormu, tüy uzatma özelliği olduğu için kafam karıştı
   
 6. ot-gu Genel Sorumlu

  Bunuda deneyelim bakalım :)
   
 7. pınar5 Guest

  bagdem yağı saça nasıl uygulanır?
   
 8. GamZe Moderator

 9. Misafir Guest

  ben kullanıyorum gayet memnunum çok ince telli ve çabuk kıralan bir saça sahibim bunun yanı sıra uzun sacımıda çok seviyorum vazgeçemiyorum bu yüzden badem yağını haftada 1-2 defa kullanıyorum hint yağınında saça çok iyi geldiği söyleniyor
   
 10. Misafir Guest

  ben badem yağını denedim işe yarıyo eskiye göre daha parlak ve yuuşak ama tek başına işe yaramıyo fazla tavsiyem duş sonrası kullanın ama fazla sürmeyin aksi halde saçlarınızı sertleştiriyor :)
   
 11. Misafir Guest

  badem yağı tüy uzatma işlemi yapar
   
 12. Misafir Guest

  Benim cildim çok kuru çok kaşınır yüzüm falan böyle pul pul dökülür acaba badem yağının faydası olurmu. Bir yan etkisi falan varmı?
   
 13. Misafir Guest

  ben uzun zamandırdan beri kullanıyorum diyelimki ayda badem yağını kullanmadın 5 cm uzuyorsa badem yağı ile 8 cm falan uzar çok etkili
   

Sayfayı Paylaş