Babalık ve Kariyer

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Babalık ve Kariyer Hakkında
  İyi bir baba nasıl olmalı Babalık ve Kariyer Aynı Anda

  Yakın 1 geçmişe kadar toplumun aile içinde kadın ve erkeğe yüklediği geleneksel roller gereği babalar, iş hayatı ve aile hayatı arasında bocalama durumunu anneler kadar yoğun yaşamıyordu. Çünkü bu toplumsal roller gereği yepyeni doğan bebeğin bakımı, yepyeni hayatına sosyal ve fiziksel uyumunun sağlanması, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması gibi sorumlulukları üstlenen ve gerektiğinde işinden fedakarlık yapan büyük ölçüde anne olurken; baba işine öncelik vererek ailesine maddi destek sağlamakla yükümlüydü. yalnız günümüzde çocukların bakım ve yetiştirilmesinde babaların da etkin katılımı gittikçe ehemmiyet kazanmaktadır. Özellikle ebeveynliğin ilk yıllarında anne babanın çocukla beraber zaman geçirmeye itina göstermesi hem çocuğun hem de ebeveynlerin gelişimleri açısından önemlidir. Çocuğun duygusal ve fiziksel bi şekilde anne-babaya gereksinim duyduğu heran onun yanında bulunabilmek ebeveynler için full-time 1 iş sayılabilir. Bu sebeple de 1 baba bi şekilde işinize ayırmanız gereken zamanla çocuğunuza ayırmak istediğiniz zamanı dengelemede zorluklar yaşayabilirsiniz.

  Ayrıca bebekle daha çok zaman geçirdiği için anneyle bebek arasında ilk başlarda oluşan yakınlığa ile birlikte olamama ve anneye göre bebek bakımı hakkında epey daha cahil ve tecrübesiz olma gibi sebepler 1 baba bi şekilde başlarda biraz dışlanmış hissine kapılmanıza yol açabilir. fakat bu durum aslında son aşama normaldir ve bebeğinizle 1 süre zaman geçirip onu tanımaya, onun bakımı ve gelişimi birlikte alakadar detayları öğrenmeye başladıkça bu dışlanmışlık ve yabancılık duygusu kendiliğinden yok olacaktır.
  İş hayatınızdaki stres bulaşıcıdır. İşyerinde yaşadığınız stresi, sorunları farketmeden eve yansıtıyor olabilirsiniz. Bu durum hem eşinizi hem çocuklarınızı olumsuz etkileyecektir.

  İş stresinizi eve olabilir olduğunca az yansıtmak ve işinizle çocuklarınıza aıyrdığınız vakit arasında sağlıklı 1 denge kurabilmek için size birkaç ufak ipucu:

  • Patronunuzla öncelikleriniz hakkında konuşmayı deneyin. Aileniz ve çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın sizin için ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalışın ve mümkünse iş programınızı aile düzeninize elverişli şekilde oluşturmaya çalışın. Patronunuza işinizin sizin için epey kritik olduğunu yalnız iş hayatındaki performansınızın da ailenizdeki mutluluğunuzla doğru orantılı olduğunu belirtmeniz de faydalı mümkün.

  • Stresli 1 iş günü sonunda eve dönüyorsanız, eve girmeden önce (ofiste veya arabanızdayken olabilir) kendinizi rahatlatmak, kafanızı boşaltmak için dar 1 süreyi kendinize ayırın. böylece eve girdiğiniz andan itibaren sizi bekleyen çocuklarınızla paylaşabilecek enerjiyi toplamış olursunuz.

  • Eşinizle devamlı kontak halinde olun ve işinizde yaşadığınız stresi, iş ve aile arasında dengeyi kurmada yaşadığınız zorlukları ona, yakınmadan, anlayışlı 1 tarzda anlatmayı deneyin. Unutmayınki eşiniz ve siz 1 takımsınız. şayet eşiniz iş yaşamınızla alakadar veri sahibi olursa size olan desteği ve anlayışı artacak ve size elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır. (örneğin eve geldiğiniz ilk dakikalarda çocukları biraz oyalayarak buarada sizin kendinizi toparlamanıza ve iş stresinden sıyrılıp konut ort***** adapte olmanıza vakit verebilir.)

  • Eşinizden devamlı bi şekilde sizin işte bulunduğunuz sürede çocuklarınızın günü nasıl geçirdiğine değin veri alın. Çocuğunuza siz yokken oynadığı 1 oyun veya izlediği 1 filmle alakadar sualler sorup yorumlar yapmanız, ayrı olduğunuz vakit dilimlerinde dahi onunla ilgilendiğinizi hissetirecektir.

  • Gün içerisinde ofisten çocuklarınızı arayıp okuldaki sınavın veya basketbol maçının nasıl geçtiğini mesele, günlük aktivitelerini yanında olmasanız da takip etmeye çalışın.

  • şayet mümkünse çocuğunuzu birkaç defa iş yerinize götürüp yaptığınız işleri ve bunları niçin yapmak zorunda olduğunuzu açıklamaya çalışın. Sizi kendinden ayrı tutan bu ortamı tanıyıp anlaması aranızdaki yakınlığı güçlendirecektir.

  • Eşinizle 1 anlaşma yapın ve günlük sorunları veya çocukların disiplini birlikte alakadar konuları eve girdiğiniz ilk saatlerde tartışmamaya itina gösterin. Eve girer girmeniz çocuklarınızın o günkü yaramazlıklarını ve günlük problemleri dinlemek durumunda kalmanız çocuklarınıza iş dönüşü verebileceğiniz ilk tepkilerin negatif olmasına yol açabilir. Oysa birkaç saat eşiniz ve çocuklarınızla güzel zaman geçirdikten sonraları bu çeşit sorunlarla ilgilenirseniz daha yapıcı çözümler bulabilir, aile içinde daha ılımlı 1 hava yaratabilirsiniz.

  • şayet sıklıkla iş seyahatine çıkmak zorunda kalıyorsanız, bütün defasında evden ayrılmadan önce çocuklarınıza nereye gittiğiniz, orada neler yapacağınız konusunda ayrıntılı veri verin. üstelik gezi zamanlarınızla alakadar onların anlayabileceği biçimde ufak takvimler ve günlük programlarınızı hazırlayıp verirseniz birbirini sizin hayatınıza daha çok ile birlikte olmuş hissedeceklerdir


  Ahmet Polatlı - Yazar
   


Sayfayı Paylaş