Babaların tercih ettiği Mercedes

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve ot-gu tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Babalara özel D segmentinin en fazla tercih edilen modellerinden biri de geçtiğimiz yıl yeni nesline kavuşan Mercedes-Benz C Serisi. Mercedes’in iki farklı yüze sahip olan ilk sedan modeli C Serisi, ön yüz tasarımında sunduğu seçeneklerle kişiselleşip farklı yaş gruplarını hedefliyor..


  Alman otomobil üreticisinin en fazla satılan modeli olan C Serisi’nin üçüncü neslinde ’Mercedes Yıldızı’nın kaputun üzerinde yer aldığı klasik versiyonun yanı sıra Coupe modellerde olduğu gibi ızgaraya entegre edilmiş spor versiyon da sunuluyor.

  Bu kararla Mercedes, ’Classic’, ’Elegance’ ve ’Avantgarde’ donanım paketlerine sahip modellerinin birbirinden daha belirgin şekilde ayrılacağının işaretlerini veriyor. Bu etkiyi ilk bakışta sağlayabilmek için Alman üretici, SL, CL ve CLK’daki gibi Mercedes Yıldızı’nı Avantgarde donanım paketinde ön ızgaraya entegre etmiş. Classic ve Elegance paketli otomobillerse yıldızlarını kaputlarının üzerinde taşıyor. Standart donanım listelerine bakıldığında giriş paketi olan Elegance’nin bile oldukça zengin olduğu, gerçekten ihtiyaç duyulacak her şeyi sunduğu görülüyor. Elegance ve Avantgarde versiyonlarındaysa değişiklikler, stil farklılaşmasına odaklanıyor.

  Coupe imajı

  Ararçta sivri burun ve güçlü çıkıntılar yapan ön çamurluklar gibi S Serisi’ni hatırlatan özellikler de ilk bakışta dikkat çekiyor. Eğimli ön cam, alçak üst yapı, kısa ve şık arka çizgiler, araca bir Coupe havası kazandırıyor. Araçtaki ilginç bir detay ise supaplı stoplar... Stoplarda bulunan ince yarıklar halindeki delikler, aracın zemininden emdikleri havayı dışarıya bırakarak bir tür spoyler görevi yapıyor.

  İç mekana baktığımızda, gösterge panelinde, ’Black Panel’ (siyah panel) adlı tekniği kullanılıyor. Uyarı ve kontrol sembolleri sadece motor ilk çalıştırıldığında ve arıza durumlarında gösteriliyor, normal durumlardaysa gizleniyor. C Serisi’nin de önemli kontrolleri, S Serisi’nde de olduğu gibi ’Controller’ adlı orta konsolda yer alan çevirmeli/bastırmalı bir düğme ile yapılıyor.

  ’S’ teknolojisi

  C Serisi birçok teknolojik özelliğinde de S Serisi’nden esinleniyor. Adaptif frenler tepkilerini anlık durumlara göre optimum ayarlayabiliyor. S Serisi’nde kullanılan sistemle akraba olan adaptif frenlerde yokuşlarda kalkış yaparken geri kaydırmayı engelleme, ıslak zeminde diskleri kurutma, kritik durumlarda maksimum fren gücünü önceden hazırlama gibi gelişmiş fonksiyonlar da bulunuyor.

  C Serisi’nde diz dahil 7 hava yastığı standart olarak sunuluyor. Ön koltuklarda ’Neck-Pro’ kafalıklar görev yapıyor. Aktif bir sistem olan Neck-Pro’da araç arkadan bir darbe aldığı anda kafalıklar, yıldırım hızıyla öne doğru ilerleyerek sürücünün başını daha erken yakalayabiliyor ve böylelikle boyun zedelenme riskini azaltıyor.

  S Serisi’nden tanıdığımız ’Pre-Safe’ sistemini ekstra bedel alarak C Serisi’ne uygulatmak da mümkün: Kritik durumları algılayabilen bu sistem, kemerleri gererek, yan camlar ve sunroofu kapatarak ve daha birçok önlem alarak aracı ve yolcularını kazaya hazırlıyor. ’Intelligent Light System’ adlı yeni nesil akıllı far sistemi de C Serisi’nin opsiyon listesinde yer alıyor..

  [​IMG] [​IMG]
  11.06.2008, Çarşamba
   


 2. kasırga Well-Known Member

  harika bişey bu araba!!
   
 3. EmRe Well-Known Member

  eee babalarada mercedes yakışır ağırlığıyla karizmasıyla
   

Sayfayı Paylaş