Babalar Günü-Father's Day

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Babalar Günü

  [​IMG]

  Günümüzde Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan, "Babalar Günü" ilk olarak 1909 yılında Amerika'nın Washington eyaletinde yaşayan Mrs. John B. Dodd tarafından teklif edildi. Bayan Dodd, bir Kuzey-Güney Savaşı gazisi olan babası William Smart'ın anısına böyle bir gün başlatmayı düşündü. William Smart'ın karısı (Mrs. John B. Dodd'un annesi) altıncı çocuklarını doğururken ölmüştü. William Smart da yeni doğan bebeğini ve geri kalan beş çocuğunu Washington eyaletinin doğusundaki çiftliğinde tek başına yetiştirdi.

  Bayan Dodd yıllar sonra babasının altı çocuğunu tek başına büyütmek için babasının olağanüstü çabasını unutamayarak bu konuda birşeyler yapmak istedi. Çabaları ilk olarak 1909 yılının 19 Haziran günü Spotane, Washington'da sonuç verdi. Aynı zamanlarda Amerika'nın başka şehirlerinde de "Babalar Günü" kutlanmaya başlamıştı.

  1924 yılında A.B.D başkanı Calvin Coolidge "Babalar Günü"nü desteklediğini açıkladı ve 1966 yılında başkan Lyndon Johnson Haziran ayının üçüncü pazar gününü resmen "Babalar Günü" olarak ilan etti.

  Bu gün çoğu ülkede de benimsendi ve sadece öz babaların değil, kişinin hayatında baba rolü oynayan tüm kişilerin de hatırlandığı bir gün halini aldı. Babalar Günü, çocukların babalarını hatırladıkları, babalarına hediyeler verdikleri bir gün olarak kutlanmaya devam etmektedir.
   


Sayfayı Paylaş