Bab-I Esrar Kitabının Konusu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nysa tarafından 16 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Ahmet Ümit'in 2008 yılında basılan kitabı Bab-ı Esrar, Doğan Kitap yayınevinden çıkmıştır.

  Zaman içinde gelip gitmeler yoluyla günümüzde geçen olaylar ve Şems-i Tebrizi cinayeti arasında bağlantı kuran kitap olumlu eleştiriler almıştır.

  Ahmet Ümit yazdığı bu kitabında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne sermektedir.

  Bab-I Esrar Kitabının konusu şöyledir;

  Sigorta Şirketinde çalışan Karen kimya Bir otel yangınıyla Konya'ya gelir. Yangının otel sahibi tarafından mı yoksa bir patlama sırasında mı çıktığını araştırır. Bu araştırmada ona Mennan Yardımcı olur. Aslında babası Konyalı olan Kimya Bu şehri pek sevmemektedir. Çünkü babası onu küçükken bir arkadaşıyla terk etmiştir.

  Kimyanın babasının adı Poyraz'dır. Bu ismi bir poyraz rüzgarıyla cami avlusunda bulunduğundan konmuştur. Kimyanın babası dergahta büyümüştür. Kitap Karenin Konya'da yaşadığı maceraları anlatıyor. Karene simsiyah giyinmiş bir adamın verdiği bir yüzüğün sırrını arıyor. Karenin Konya'dayken Rüyalarına Şemsi Tebriz'i giriyor. Şemsin Mevlana ile yaşamını anlatıyor.

  Kaynak: Vikipedi ve Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş