B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Ne İşe Yarar

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 17 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Ne İşe Yarar
  Diğer adı Tiamin olan B1 vitamini B vitaminleri arasında ilk keşfedilen vitamindir. İlk defa 1926 yılında pirinç kabuklarından ayrıştırılmıştır.

  B1 Vitamini Nelerde Bulunur
  Süt ve süt ürünleri
  Sebzeler
  Rafine edilmemiş tahıl
  Meyve
  Et ve balık
  Pirinç kabuğu
  Ayçekirdeği
  Bira mayası
  Bezelye de B1 vitamini içeren yiyecekler arasındadır.

  B1 Vitamini Faydaları: B1 vitamini karbonhidrat metabolizmasında rol oynar. Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji temin eden glikoza dönüşmesini sağlar. Kalp ve merkezi sinir sistemi enerji ihtiyacını karbonhidrat metabolizmasından karşılar. Bu yüzden B1 vitamininin eksikliği nörolojik rahatsızlıklara ve kalp sorunlarına yol açabilir.turkeyarena.net Kan dolaşımını düzenler. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Vitamin B1 sigara ve alkolün olumsuz etkilerine karşı koruyucu etki gösterir.

  B1 Vitamininin Günlük Kullanımı: Günlük alım miktarı 1- 1.5 mg’dır. B 1 vitamini tek başına alınabileceği gibi diğer B vitaminleriyle ( B kompleks ) birlikte de alınabilir.

  Suda eriyen bir vitamin olan B1 vitamini diğer B vitamini çeşitleri ile beraber kullanıldığında daha etkili olur. Tiamin ısı ve ışığa duyarlıdır. B 1 vitamin fazla alınsa da vücutta depolanmaz idrar yoluyla atılır. B1 vitamininin bilinen toksik etkisi yoktur.
   


Sayfayı Paylaş