B-1 Vizesi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  B-1 Vizesi
  B-1 vizesi iş için seyahate çıkan kişilere verilir. B-1 vizesi çalışmanıza izin vermese de Amerika'da bulunduğunuz süre içerisinde bazı özel faaliyetlerde bulunmanıza izin verir. Örneğin; ziyaretçi Amerika'da maaşla çalışmadığı sürece ticari işlemlerde, kontrat görüşmelerinde ve bağımsız araştırmalarda bulunabilir.
   


 2. EjjeNNa Administrator

  Amerika'ya giriş yapabilmek için genel yeterliliklerin dışında aşağıdaki şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir:

  • Ticari veya mesleki yapıda yasal bir faaliyet gerçekleştirmelisiniz.
  • İkamet ettiğiniz ülkede yaşamaya devam edeceğinizi ispatlayabilmelisiniz.
  • Amerika dışından maaş alıyor olmalısınız.
  • Asıl iş yerinin ve elde edilen karın yabancı bir ülkede bulunması gerekmektedir.
  • Amerika'ya geçici bir süre için gitmeyi amaçlamalısınız.
   
 3. EjjeNNa Administrator

  Her ne kadar ilk başta bir yıl kalmak mümkün olsa bile Amerika'ya ilk geldiğinde kişiye seyahat için uygun görülen süreli I-94 verilir. Göçmen Bürosu genelde iki hafta ila üç ay arasında bir süre kalma izni verir. Bu süreyi altı aya kadar uzatmak mümkündür fakat bunu yapmak oldukça zor olabilir.

  Potansiyel Anlaşma Yatırımları

  Amerika'da yatırım yapmak isteyen bir kişi, yapmayı planladığı yatırım E-2 statüsüne giriyorsa B-1 vize sınıflandırmasına hak kazanabilir. E-2 statüsü, ABD'nin anlaşmalı olduğu ülkelerden birinin vatandaşı olan bir kişinin uluslararası ticareti ilerletmek için mevcut yatırımı üstlenmesiyle elde edilebilir.

  E-2 statüsüne uygun görülen bir kişi Amerika'ya yatırım fırsatlarını araştırmak, yatırımın bir bölümünü oluşturacak mal veya mülk satın almak veya stok satın almak için gelebilir. Bunların hepsi izinli B-1 faaliyetlerindendir.
   
 4. EjjeNNa Administrator

  Amerika'ya, yönetim kurulu toplantılarına katılmak için gelen Amerikan şirketi yönetim kurulu üyeleri.

  Bir Amerikan şirketinde yönetim kurulu üyesi olan bir kişi, yönetim kurulu toplantısına katılmak için veya üyeliği ile ilgili başka görevleri yerine getirebilmek için Amerika'ya B-1 statüsünde giriş yapabilir. Fakat günlÜk operasyonlardan sorumlu bir memurun B-1 vizesi ile giriş yapmasına izin verilmez.
   
 5. EjjeNNa Administrator

  Yabancı bir şirkette çalışan ve Amerika'ya yılda birkaç kere kısa süreli giriş yapıp Amerikalı müşterilere satış yapan kişilerin B-1 vizesi ile giriş yapmalarının uygun görülebilmesi için asıl iş yeri merkezinin Amerika dışında olması, çalışan kişinin Amerika'da yaptığı satışlardan elde ettiği komisyonun genel maaşının küçük bir bölümünü oluşturması ve bu kişinin girişlerinin kısa süreli ve uluslararası ticaretin devamlılığı için olması gerekmektedir.

  Bir kişi Amerika'ya sık sık giriş yapıyorsa ve elde ettiği gelirin tamamını Amerika'da yaptığı satışlardan kazanıyorsa B-1 kategorisi altında yasak faaliyetlerde bulunuyor demektir.

  B vize kategorisi ile Amerika'ya giriş yapıp statü değişikliğinde bulunmaya çalışmak tavsiye edilmez çünkü kanunsuz bir durum oluşabilir ve böylece Amerika'ya ileriki bir tarihte giriş yapmak için izin almak riske girebilir.
   

Sayfayı Paylaş