Azot Döngüsünün Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Azot Döngüsünün Özellikleri Nedir

  Azot döngüsü olayı doğadaki azotun madenler, hayvanlar ve bitkiler arasındaki dağılımını saplayan döngüdür.

  Havada büyük oranda serbest azot bulunmaktadır. Bitkiler de aminoasit sentezi yapabilmek için havadaki azota ihtiyaç duyar ancak bunu havadan doğrudan aramaz. Azotu alabilmek için sudaki azotu kullanabilirler. Ayrıca atmosferde yaşanan yıldırım, şimşek gibi doğa olayları sonucu buradaki azot toprağa geçer ve bitkiler topraktan ve sudan aldıkları azotu kullanarak protein sentezi yapar. Topraktaki azot denitrifikasyon bakterileri tarafından azot gazına dönüştürülür. Azot bileşikleri bitki yiyen hayvanlara geçer. Daha sonra azotlu bitkiler toprağa karışır. Topraktaki azotlu bileşikler metan ve hidrosülfüre dönüştürülür. Amonyak gazı kimyasal tepkimeye girerek nitrat nitrit asite dönüşür. Böylece azot döngüsü tamamlanmış olur. Azot döngüsü sırasında ayrıştırıcıların oluşturduğu NH3 gazından kemosentetik bakterilerin azot oluşturmasına nitrifikasyon denir.

  Azot Döngüsünün Önemi
  Tüm canlıların büyümek için gerekli olan proteinleri üretebilmek üzere azota (nitrojen) gereksinimleri vardır. Azot oldukça karmaşık bir yoldan sağlanır. Soluduğumuz havanın yaklaşık olarak %78’ini oluşturmasına karşın canlılar tarafından gaz biçimiyle kullanılamayan azotun önce nitritlere daha sonra da nitratlara dönüşmesi gereklidir. Eğer azot döngüsü tamamlanmasıydı; nitrit, nitrat ve azot üretilemez birbirlerine çevrilemezdi. Dolayısı ile azot içeren bitkiler olmazdı buna bağlı olarak da protein sentezlenemezdi ve canlılar protein ihtiyacını karşılayamazlardı.

  Canlı yaşamı için oldukça önemli bir yapıya sahip olan azot, canlılar tarafından dolaylı olarak kullanılır ve yaşamın devamı sağlanır. Azot döngüsünün bu devamlılık içerisindeki rolü bu şekildedir.
   


Sayfayı Paylaş